15 zásadních videoklipů Michaela Jacksona

29.08.2023

Král popu Michael Jackson byl přesně na den o čtvrtstoletí starší než moje maličkost. Když jsem přišel na svět, on už byl světová megastar, která od základů změnila pop music. Ať už si o Jacksonovi myslíte cokoliv,  genialitu tohoto "mimozemšťana´" nemůže popřít nikdo. Jackson byl mimo jiné i průkopníkem videoklipové kultury a formát krátkého filmu coby klipu byl jeho trademark. Pojďme si ku příležitosti nedožitých pětašedesátin krále popu připomenout výběr patnácti jeho nejvýznamnějších video počinů, které doprovázely megahity (+ jeden polozapomenutý singl) z pěti zásadních alb Off The Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991) a HIStory (1995). 

Don't Stop 'Til You Get Enough (1979)

První Jacksonův klip byl oproti pozdějším majstrštykům ještě relativně minimalistický, i tak však působil ve své době průkopnicky. Ve videoklipech bývalo totiž tradicí, že v nich zpěváci jen stáli, případně se pohybovali jen tak intuitivně. Jackson překvapil tím, že v klipu tancoval a ne jen tak ledajak, jelikož už zde bylo jasné, že tolik pohybového talentu jako on má málokdo. Zaujme i hra s animálním pozadím a třešničkou na dortu je Jacksonovo "roztrojení". Každému muselo být hned jasné, že se tu rodí megastar. 

Billie Jean (1983)

Pilotní gigahit z Jacksonova nejslavnějšího alba Thriller skrývá ve svém textu hlubší osobní příběh. Videoklip s textem písně sice příliš nekonvenuje, což ale ve výsledků vůbec nevadí, jelikož svítící chodník a atmosféra evokující staré detektivky dělají z klipu umělecké dílo. Billie Jean je právě tou písní, při které Jackson premiérově představil svůj legendární moonwalk, ne však v klipu, ale v živém vystoupení.     

Beat It (1983)

Druhý singl z Thrilleru měl rovněž přelomové video, jelikož v něm Jackson poprvé představil skupinovou choreografii. Na motivu dvou bojujících gangů Michael poprvé nepřímo demonstroval svůj pověstný pacifismus. Do rolí gangsterů obsadil režisér Bob Giraldi na zpěvákovo přání skutečné "kluky z ulice", kteří si o převstávkách chodili k Jacksonovi pro autogram. 

Thriller (1983)

Legenda mezi Jacksonovými klipy. Hororový příběh s dějovým zvratem v podobě proměny hlavního hrdiny v monstrum byl prvním krátkým filmem, který Jackson (za pomoci režiséra Johna Landise) vytvořil. Thriller v devadesátých letech získal cenu MTV za nejlepší klip všech dob. V roli Michaelovy partnerky se premiérově objevila americká herečka Angela Bassett, která o deset let později ztvárnila "rockovou babičku" Tinu Turner v životopisném filmu o této nedávno zesnulé legendární zpěvačce. 

Bad (1987)

Zatímco u Thrilleru byla titulní píseň finálním singlem, následující album Bad vypustilo stejnojmenný song na singl jako druhý v pořadí (po duetu I Just Can't Stop Loving You se zpěvačku Siedah Garrett). Režijní taktovky se tentokrát chopila opravdová filmařská legenda - Martin Scorsese. Opět se jedná o krátký film, jehož hraná část, která se odehrává v prestižní soukromé škole, je černobílá, zatímco samotný klip, jehož leitmotivem je bitka v metru, je barevný. Rivala Jacksonova hrdiny Darryla, který si říkal "Mini Max", si zahrál tehdy začínající Wesley Snipes, pozdější titulní hrdina upírské ságy Blade.

The Way You Make Me Feel (1987)

Klip k dalšímu singlu z Bad zaujal velmi nápaditým ztvárněním jinak banální záležitosti, jakou je pronásledování a uhánění jedné ženy (tu ztvárnila modelka a tanečnice Tatiana Thumbtzen). Choreografie, která byla pro klip vystavěna, je přímo demonstrací mnoha Jacksonových tanečních technik (včetně lehce sexuálního prvku v leže na silnici, který by v dnešní hyperkorektní době neprošel).  

Man In The Mirror (1988)

První videoklip bez Jacksona a po gigahitu We Are The World, který Jackson složil společně s Lionelem Richiem pro dalších 43 interpretů, druhý zpěvákův angažovaný singl. Klip samotný sice není svou střihovou formou nijak zvlᚡť originální, o to silnější má však sdělení a nastavuje společnosti nepříjemné zrcadlo. V sestřihu jsou zobrazena nejrůznější zvěrstva od Adolfa Hitlera přes atentát na Johna F. Kennedyho až hladovějící děti v Africe, zároveň tu můžeme zahlédnout i tak pestrou paletu bojovníků za lidská práva, jakými jsou Mahátma Gándhí, Matka Tereza nebo John Lennon. 

Smooth Criminal (1988)

Pro klip k jednomu ze svých největších hitů si Jackson najal známého amerického režiséra a choreografa Vincenta Petersona, který mu již vedl tanečníky v klipech k Beat It a Thrilleru, aby mu pomohl rozvést jeho nápad - poctu legendárnímu Fredu Astairovi s odkazem na jeho muzikálovou komedii The Bad Wagoon (v českém překladu Konečně trhák!). Klip samotný nemá nijak zvlášť nosný děj, choreografie je však strhující a jedna z nejlepších, jakou Jackson kdy vytvořil.

Leave Me Alone (1989)

Bad je v mému výběru rekordním albem (jakkoliv za Jacksonův vrcholný počin považuji následující Dangerous), jelikož tam má hned pět zásahu. Posledním z nich je trochu méně známá píseň, kterou Jackson apeluje na bulvární média, aby mu dala pokoj. Poloanimovaný klip, v němž mj. najdeme portréty slavné americké herečky Elizabeth Taylor či reminiscenci na Gulliverovy cesty, v rámci Jacksonovy tvorby představuje nedoceněný a neprávem opomíjený klenot.  

Black Or White (1991)

Devadesátky zahájil Jackson skutečným megahitem, který je možno považovat za oficiální antirasistickou hymnu. V klipu, který znamenal comeback Johna Landise, režiséra Thrilleru, využil Jackson dvou amerických pop-kulturních fenoménů té doby. V roli malého Jacksonova fanouška, který hlasitostí své aparatury v úvodní sekvenci vystřelil svého otce (George Wendt) na jinou planetu, se objevila tehdejší dětská hvězda Macaulay Culkin, známý především jako Kevin MacCallister z populární rodinné komedie Sám doma. Úplný závěr pro změnu obstarali dva nejvýraznější členové "žluté rodinky" Homer a Bart Simpsonovi. První Jacksonův devadesátkový klip však obsahuje i další geniální motivy jako je například střídání obličejů tanečníků různých barev pleti či pouliční tanec bez hudby ve druhé polovině klipu.

Remember The Time (1992)

Pouhé dva měsíce po Black Or White následoval další parádní krátký film. Jackson tentokrát představoval čaroděje, který svádí znuděnou egyptskou královnu, čímž si rozhněvá faraóna. Klip je rovněž hvězdně obsazen, jako faraón se představil populární komik Eddie Murphy a v roli královny jsme mohli vidět somálsko-americkou modelku a herečku Iman Mohamed Abdulmajid, která se krátce na to stala manželkou jiného geniálního "mimozemšťana" Davida Bowieho.

Heal The World (1992)

Druhý klip bez Jacksonovy osobní účasti ve výběru vzniknul k baladě, která má silné osvětové poselství. Videoklip ukazuje záběru dětí z oblastí "třetího světa", které sužují všelijaké pohromy, konkrétně se jedná o děti z Burundi. Přestože se jedná o střihový videoklip, dokáže svým sdělením vehnat slzy do očí. Ať už byl Jackson jakýkoliv, s vírou v lepší svět to vždy myslel upřímně, jakkoliv to byla spíše utopie. 

Scream (1995)

První album po "chlapecké" kauze uváděl velmi neprvoplánový singl, který navíc Jackson nenazpíval sám, ale přizval k němu i svou mladší sestru Janet. Černobílé video trhlo jeden zásadní rekord, bylo nejdražším klipem všech dob (stálo 7 milionů dolarů), za což získalo i zápis do Guinessovy knihy rekordů. Odehrává se v kosmické lodi a největší výdaje pokrylo vytvoření stavu bez tíže. V klipu můžeme pozorovat dokonalou symbiózu sourozenců Jacksonových, jejichž trhavé pohyby jsou neuvěřitelně synchronní. 

Earth Song (1995)

Po slabším klipu ke slaďáku You Are Not Alone (jinak zřejmě největšího hitu Jacksonova pozdního období), který zaujal v první řadě účastí zpěvákovy manželky Priscilly Presley, dcery krále rock'n'rollu Elvise Presleyho, přišel Jackson s jedním ze svých vůbec největších majstrštyků. Ekobalada Earth Song s bluesovými prvky reflektovala snad všechny pohromy, kterých se lidstvo dopouští na přírodě jako války, kácení deštných pralesů, zabíjení zvířat či hladomor. Klip myšlenku písně svým silně emocionálním pojetím ještě umocnil, zvláště záverečný "zpětný chod" je dechberoucí. Geniální a nadčasové dílo.    

They Don't Care About Us (Prison Version) (1996)

K nejmladšímu singlu z této patnáctky vznikly hned dva klipy. Protestsong pranýřující všechno zlo světa byl nejprve obdařen syrovým a místy brutálním klipem z vězení. Ten se v mnoha zemích dočkal zákazu, proto Jackson natočil ještě druhý klip, který se odehrával v brazilské metropoli Riu de Janeiro a v němž jej na bubny doprovodila kultovní brazilská organizace Olodum (i tato druhá verze se potýkala s místní cenzurou). Přestože brazilská verze je známější, já právě pro větší syrovost preferuji tu vězeňskou. Oficiální video mi však Youtube sdílet nedovolil, tak jsem jej musel nahradit touto osekanou a zremastrovanou verzí. Přímo na Youtube si kompletní video však pustit můžete zde.  

Zdroj: Wikipedie, ČSFD, Youtube; Foto: Sony Music