Dirty 2000's: 2008 - Nástup nové popové generace

11.12.2023

Předposlední díl druhého seriálu na blogu, který se zaměřuje na první "špinavou" dekádu nového milénia, nás zavede do roku, ve kterém byl Václav Klaus podruhé zvolen českým prezidentem, ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem způsobila v krajských volbách "oranžovou tsunami", v Rusku byl hlavou státu zvolen Dmitrij Medveděv, který na čtyři roky přerušil jinak nepřetržité vládnutí Vladimíra Putina, a Američané si na konci roku historicky poprvé zvolili za prezidenta Afroameričana - Baracka Obamu. A výrazně se rozčeřily vody pop music, jelikož právě rok 2008 byl rokem nástupu nové popové generace.

Nové hvězdy tehdy vyrostly hlavně mezi zpěvačkami. Průkopnicí této generace byla barbadoská princezna Rihanna, o které jsme si podrobně referovali předminule. Právě v roce 2006 jsme poprvé mohli spatřit i další budoucí megastar, která se však původně proslavila jako herečka z Disney Channelu. V březnu téhož roku měl premiéru teenagerský sitcom Hannah Montana, jehož hlavní roli ztvárnila tehdy jen čtrnáctiletá rodačka z Tennessee Miley Cyrus, dcera country zpěváka Billyho Raye Cyruse (který si v Hanně Montaně rovněž zahrál jejího otce). Veleúspěšný seriál následoval soundtrack, na který Miley nazpívala osm písní. O rok později vyšlo debutové album Meet Miley Cyrus, které bylo součástí soundtracku ke druhé řadě seriálu. Definitivně se pak Miley odstřihla od Hanny Montany na svém druhém albu Breakout, které obsahovalo pop-rock á la Avril Lavigne. V dalších letech zpěvačka velmi často měnila hudební styl i image, jednou byla kontroverzní rebelka (její polonahý tanec na kouli v klipu k megahitu Wrecking Ball nelze zapomenout), jindy křehká country diva, jindy pro změnu královna tanečního parketu. Všechny tyto polohy však dokázal spojit její velmi signifikantní chraplák.

Zhruba ve stejné době se na scéně objevila jiná "chameleonka", která je dnes dost možná vůbec největší ženskou megastar na světě. Nikdo by však ze začátku pensylvánskou rodačku Taylor Swift, která se v začátcích profilovala jako country písničkářka, netipoval na tak široký žánrový záběr. Její eponymní debut vydaný v roce 2006 se dočkal velmi pozitivních ohlasů od kritiky, výrazněji však uspěl pouze v USA. Průlomovým se stalo druhé album Fearless, které vyšlo v listopadu 2008, jemuž předcházel chytlavý country-popový singl Love Story, který se stal celosvětovým hitem. Následující dvě alba Speak Now (2010) a Red (2012) oscilovala na pomezí country-popu a pop-rocku. Až teprve album 1989 (2014) bylo čistě popové a vzešly z něj takové megahity jako Shake It Off nebo Blank Space. Od té doby byla Taylor vnímána jako popová diva, avšak rámec tradiční popstar vždy překračovala osobitým smyslem pro humor a texty o něčem, ale taky neobyčejnými marketingovými schopnostmi. Taylor je žena mnoha tváří a stylů, v první řadě je to však skvělá muzikantka, což dokázala zejména dvojicí minimalistických folkových alb Folklore a Evermore vydanými v roce 2020 v době pandemie covidu.

Extravagantní "mimozemšťanka" Lady Gaga ze začátku své kariéry vyvolávala velké kontroverze, na prvním místě se však vždy jednalo o mimořádně talentovanou zpěvačku a muzikantku. 

Trojlístek generačních "chameleonek" v roce 2008 doplnila mimořádně talentovaná zpěvačka a multiinstrumentalistka Stefani Joanne Angelina Germanotta, kterou celý svět zná pod pseudonymem Lady Gaga (ten vznikl podle evergreenu Radio GaGa od Queen). I přes svůj výjimečný talent v počátcích kariéry vyvolávala velké kontroverze a to nejen proto, že jejím dance-popových hitům jako Poker Face, Paparazzi či Bad Romance se zkrátka nedalo utéct, ale především svou extravagantní image a četnými provokacemi (vzpomeňme například její kostým z hovězího, ve kterém se objevila na předávání cen MTV v roce 2010). V pozdějších letech od kontroverzí ustoupila a extravagance užívala jen svátečně, navíc ve druhé polovině desátých let změnila i styl a věnovala se převážně pop-rocku, ale odskočila si i ke swingu (album Cheek To Cheek se swingovou legendou Tonym Bennetem), přičemž k dance-popu se vrátila až ve dvacátých letech na albu Chromatica (2020). Jejím kariérním vrcholem byl bezersporu filmový romantický muzikál A Star Is Born (v českém překladu Zrodila se hvězda) z roku 2018, v němž si po boku režiséra a herce Bradleyho Coopera zahrála hlavní ženskou roli. Následně už nikdo nemohl pochybovat o tom, že Lady Gaga není jen kontroverzní "mimozemšťanka", ale především je to umělkyně s velkým U.

Menší "chameleonkou" než výše zmíněná trojice je kalifornská rodačka Katheryn Elizabeth Hudson, známá pod pseudonymem Katy Perry, která od začátku oscilovala na hraně pop-rocku a dance-popu (a v pozdějších letech se přiklonila ke druhému jmenovanému stylu), i ona však za svou patnáctiletou kariéru mnohokrát změnila image (především co se barvy a délky vlasů týče), takže určité chameleonství se nevyhnulo ani jí. A přestože její tvorba vždy představovala nekonfliktní spotřební pop, tak hned první hit I Kissed A Girl, který byl v roce 2008 společně s tanečním kolovrátkem Hot'N'Cold vlajkovou lodí druhého alba One Of The Boys (které však bylo debutem pod značkou Katy Perry, zatímco gospelový debut z roku 2001 vydala ještě jako Katy Hudson), vyvolal kontroverze pro svou homosexuální tématiku. Katy Perry neproslula pouze jako zpěvačka, ale také jako manželka herce Orlanda Blooma.

V roce 2008 debutovala i další disneyovská herečka Demi Lovato, známá především z hudebního filmu Camp Rock, která stejně jako mnohé její vrstevnice předvedla velké žánrové přemety (od pop-rocku přes electropop a R&B až k tvrdšímu rocku) a také mnohdy vyvolávala kontroverze (například jako dva roky zpátky, když se prohlásila za nebinární bytost a nechala se titulovat "oni"). Tentýž film proslavil i bratské trio Jonas Brothers, kteří svého času působili jako mladší verze skupiny Hanson, avšak na rozdíl od nich se však pět let po rozpadu dokázali na scénu úspěšně vrátit. V následujícím roce 2009 pak svět poprvé poznal  miláčka nezletilých dívek, tehdy jen patnáctiletého Kanaďana Justina Biebera a dvojici popových princezen Selenu Gomez a Arianu Grande, zatím pouze však jako herečky (Selena u Disneye, Ariana u konkurenčního Nickelodeonu), své zpěvácké kariéry zahájily až o pár let později.

V roce 2008 ještě Adele netušila, že za pár let bude nejrespektovanější zpěvačkou své generace. 

Ono výše zmíněné "chameleonství" bylo pro tuto popovou generaci nejvíce příznačné, avšak platilo to hlavně pro americké hvězdy. Konzervativnější Velká Británie naopak nadále produkovala vyhraněné zpěvácké osobnosti, které po vzoru Amy Winehouse přinášely pop-soul s retro nádechem. Z tohoto ranku se na britské scéně v roce 2008 objevily dvě zpěvačky, jejichž příběh byl však diametrálně odlišný. Waleská zpěvačka Duffy s podmanivě nakřáplým hlasem tehdy zbořila všechny možné světové hitparády s megahitem Mercy, avšak na tento úspěch nedokázala v následujících letech navázat a postupně se stáhla ze scény, tudíž jí nikdo neodpáře nálepku "one hit wonder" (respektive "two hits wonder", jelikož i druhý singl Warwick Avenue slavil slušné úspěchy). Druhý tehdejší velký britský objev, Londýňanka Adele naopak s prvním albem 19 (které mimo jiné obsahovalo cover písně Make You Feel My Love od Boba Dylana) v popularitě nepřesáhla Britské ostrovy a celosvětový úspěch přišel až o tři roky později s albem 21, které z Adele udělalo nejslavnější britskou i evropskou zpěvačku své generace. Na nevětší mužské generační hvězdy z Britských ostrovů, písničkáře a hitmakera Eda Sheerana a superpopulární boyband One Direction, potažmo jejich nejvýraznějšího (ex)člena Harryho Stylese  jsme si však museli ještě nějaký ten rok počkat. Sheeran i Styles se rovněž vyznačují "chameleonskými" rysy.

Přestože se "špinavá" dekáda nezadržitelně chýlila ke konci a následující desátá léta nebyla tvrdším kytarám v mainstreamu příliš nakloněna, jedna alternativně rocková kapela se ještě na vrcholky globálních žebříčků přece jen ještě dostala. Americká formace Kings Of Leon měla v roce 2008 dva opravdové megahity - hymnus Sex On Fire a power-baladu Use Somebody (obojí z jejich čtvrtého alba Only By The Night), které jsme i přes jejich syrovější zvuk častokrát slýchali v talentových soutěžích.

Na opačném pólu hudebního spektra, tedy v komerčním disco-popu jsme zažili druhou vlnu projektů z východní Evropy. Rumunští Morandi (Angels, Save Me) a rusko-němečtí Code Red (Kanikuly) tehdy ovládli rádiový éter podobně jako dříve Karma a O-Zone, jakkoliv opět byli jen sezónní záležitostí. Z anglosaských států jim zdatně konkuroval britský DJ Shaun Baker (V.I.P., Hey Hi Hello). To pravé vzkříšení mainstreamové taneční scény však přišlo až v následujícím roce, ale o tom si řekneme příště.

Nástup nové popové generace neminul ani tuzemskou scénu. Zatímco však ve světě mezi nováčky převažovaly ženy, novými českými objevy byli dva muži, kteří v pozdějších letech ovládli Českého slavíka. Bývalý sportovec a držitel zlaté medaile v moderním pětiboji na mistrovství Evropy 2002, třinecký rodák Tomáš Klus, který se zároveň věnuje herectví (vzpomeňme například na pohádky Tajemství staré bambitky nebo Tři bratři), navázal na tradici českého písničkářství a po vzoru Karla Kryla a Jaromíra Novavici tepal verše, které následně zhudebňoval. V roce 2008 vydal své debutové album Cesta do záhu(d)by, které obsahovalo hity Do nebe a Pocity. Koncem roku ještě přišel s duetem s první českou SuperStar Anetou Langerovou Navěky, který se objevil na jeho druhém albu Hlavní uzávěr splínu (2009). Vrcholné období Klus prožil se třetím albem Racek (2011), díky němuž dokonce v roce 2012 sesadil Karla Gotta z trůnu v Českém slavíku. Od té doby jeho popularita vlivem kontroverzního vystupování a vyhraněných politických názorů poklesla, avšak ve slavičí Top 5 zpěváků se drží dodnes. 

Dva pozdější Slavíci Tomáš Klus a Marek Ztracený zažili za 15 let kariéry mnohé vzestupy i pády.

Druhým výrazným objevem roku 2008 byl edukovaný klavírista Mirek Slodičák původem z okresu Klatovy, kterého veřejnost zná pod pseudonymem Marek Ztracený. Oproti folkovému písničkáři Klusovi byl Ztracený vždy čistě popový hitmaker. Jeho první megahit Ztrácíš zněl na podzim 2008 i z vodovodu a zpěvák se následně stal slavičím Objevem roku. Svou náhle získanou slávu však v té době nezvládl a svůj talent začal utápět v mejdanech a alkoholu. Čekala ho proto těžká a trnitá cesta zpátky na výsluní, kam se vrátil v roce 2017 se svým pátým albem Vlastní svět, ze kterého chrlil jeden hit za druhým a navíc skládal i pro takové hvězdy jako Karel Gott či Hana Zagorová. Od té doby není v Česku populárnějšího zpěváka než je Ztracený. Nejen, že již třikrát získal Českého slavíka v kategorii zpěvák a vyprodal O2 Arenu, ale v loňském roce se mu podařilo vyprodat i vršovický stadion Eden za pouhou hodinu.

Málo se ví, že Klus i Ztracený ještě před tím, než se proslavili, zkoušeli své štěstí v SuperStar, kde oba vypadli hodně brzo (Klus v divadle, Ztracený ještě dřív v castingu). SuperStar měla sice v roce 2008 v obou našich zemích pauzu, avšak Nova a Markíza zkoušeli jiné talentové soutěže. Nova tehdy na jaře uvedla první český X Factor, v němž zvítězil lidový rocker a kamioňák Jiří Zonyga, který porazil multitalentovaného swingaře Ondřeje Rumla. Byli tu však i další soutěžící, kteří se v showbyznysu relativně slušně etablovali, například zpěvačka a členka komického tria 3v1 Martina Pártlová, muzikálová diva Kamila Nývltová nebo seriálový herec a moderátor David Gránský.  Členem originální skupiny All X, která byla složena z brněnských divadelních herců, byl mimo jiné i slovenský herec Ján Jackuliak, později známý například ze seriálu Vyprávěj. Na podzim pak slovenská Markíza uvedla první ročník soutěže Got Talent, který vyhrála taneční skupina Old School Brothers. Tato všeobecná talentovka, v níž se nesoutěžilo jen ve zpěvu, se o dva roky později vrátila ve federální formě, avšak už na obrazovkách konkurenční Primy a JOJ, zatímco Nova a Markíza paralelně uvedly "klonovanou" soutěž Talentmania.

Mezi českými herečkami v roce 2008 výrazně vzrostla hvězda Terezy Voříškové (dnes vystupující pod  vyvdaným příjmením Ramba), která debutovala o dva roky dříve v Rafťácích Karla Janáka a po několika vedlejších rolích (Svatba na bitevním poli, Venkovský učitel) získala hlavní ženskou roli ve vinařské komedii Bobule Tomáše Bařiny, která ji katapultovala mezi nejobsazovanější české herečky a v následujících letech šla doslova z role do role. Režiséři zpočátku výrazně využívali jejího sex-appelu ´v kombinaci s podmanivým chraplákem, Voříšková však každou další rolí dokazovala, že zdaleka není jen sex symbolem, ale že mezi herečkami patří k největším talentům své generace. 

Vinařská komedie Bobule vystřelila Terezu Voříškovou mezi nejobsazovanější české herečky.

Hity roku 2008:

Adele - Chasing Pavements

Adele - Make You Feel My Love

Airfare - Sorry Baby

Lily Allen - The Fear

Shaun Baker feat. Maloy - Hey Hi Hello

Beyoncé - If I Were A Boy

Beyoncé - Single Ladies (Put A Ring On It)

Mutya Buena - B Boy Baby

Alexandra Burke - Hallelujah

Mariah Carey - Touch My Body

Gabriella Cilmi - Sweat About Me

Code Red - Kanikuly

Coldplay - Violet Hill

Coldplay - Viva La Vida

Miley Cyrus - 7 Things

Miley Cyrus - See You Again

Desmod - Čierna diera

Desmod - Laviny

Desmod - Vyrobená pre mňa

Divokej Bill - Prase

Divokej Bill - Švec

Duffy - Mercy

Duffy - Warwick Avenue

Estelle feat. Kayne West - American Boy

Ewa Farna - Boží mlejny melou

Ewa Farna - Jaký to je

Flo Rida feat. T-Pain - Low

Girls Aloud - The Promise

Guru Josh Project - Infinity 2008

Glen Hansard & Markéta Irglová - Falling Slowly

Michal Hrůza - Jsi má baletka co tančí

Chinaski - Hvězdy nad hlavou

Enrique Iglesias - Can You Hear Me

IMT Smile - Mám krásny sen

Jonas Brothers - S.O.S.

Kabát - Kdoví jestli

Tereza Kerndlová - Anděl

Kid Rock - All Summer Long

The Killers - Human

Kings Of Leon - Sex On Fire

Kings Of Leon - Use Somebody

Tomáš Klus - Do nebe

Tomáš Klus & Aneta Langerová - Navěky

Tomáš Klus - Pocity

Katarína Knechtová - Moj bože

Katarína Knechtová - Vo svetle žariacich hviezd

Petr Kolář - Jednou nebe zavolá

Lenny Kravitz - I'll Be Waiting

Kryštof - Atentát

Kryštof - Tak nějak málo tančím

Lady Gaga feat. Colby O'Donis - Just Dance

Lady Gaga - Poker Face

Daniel Landa - Nad Afghánistánem

Avril Lavigne - The Best Damn Thing

Leona Lewis - Better In Time

Linkin Park - Leave Out All The Rest

Amy MacDonald - This Is The Life

Madcon - Beggin'

       Madonna feat. Justin Timberlake & Timbaland - 4 Minutes

Madonna - Give It 2 Me

Kylie Minogue - In My Arms

Morandi - Angels (Love Is The Answer)

Morandi - Save Me

Jason Mraz - I¨'m Yours

Yael Naim - New Soul

Ne-Yo - Closer

Nickelback - Rockstar

No Name - Duša a ja

Jaromír Nohavica - Mám jizvu na rtu

OneRepublic - Stop And Stare

Katy Perry - Hot'N'Cold

Katy Perry - I Kissed A Girl

P!nk - So What

P!nk - Sober

Eric Prydz - Pjanoo

Pussycat Dolls - I Hate This Part

Pussycat Dolls - When I Grow Up

R.E.M. - Supernatural Superserious

The Rasmus - Livin' In A World Without You

Rihanna - Disturbia

Rihanna - Rehab

Rihanna - Take A Bow

Mark Ronson feat. Amy Winehouse - Valerie

September - Cry For You

Simple Plan - When I'm Gone

Simple Plan - Your Love Is A Lie

Jordin Sparks feat. Chris Brown - No Air

Britney Spears - Circus

Britney Spears - Womanizer

Sugababes - Denial

Support Lesbiens - Máj

Support Lesbiens - Twice Shy

Taylor Swift - Love Story

T.I. feat. Rihanna - Live Your Life

Take That - Greatest Day

Ting Tings - That's Not My Name

Lucie Vondráčková - Tenkej led

Laurent Wolf - No Stress

Helena Zeťová - Love Me Again

Marek Ztracený - Něco končí

Marek Ztracený - Ztrácíš

Zdroj: Wikipedie, Headliner, Youtube; Foto: Sony Music, Universal Music, Bioscop