Dirty 2000's: 2009 - Posmrtná Jacksonmánie

12.01.2024

Již druhý seriál na mém blogu právě dospěl do finále. V závěrečném dílu našeho putování "špinavou" dekádou se vrátíme do roku, ve kterém Česko poprvé předsedalo Radě Evropské unie, u nás padla vláda Mirka Topolánka, jíž parlament vyslovil nedůvěru, v australské buši řádily požáry a Polynésii a Sumatru postihlo zemětřesení. Světem showbyznysu však nejvíc otřásla smrt vůbec největší hudební megastar všech dob.

Výše zmíněnou megahvězdou není samozřejmě nikdo menší než král popu Michael Jackson, který podlehl srdeční zástavě 25. června 2009. Za příčinu náhlé smrti byla následně určena otrava silným sedativem propofolem, které Jacksonovi jeho osobní lékař Conrad Murray podával proti chronické nespavosti. Tento lékař byl v únoru následujícího roku obviněn z neúmyslného zabití, ale nejprve byl propuštěn na kauci s omezením praxe a zabavením pasu, uznán vinným a odsouzen ke čtyřem letům vězení byl až v listopadu 2011. Každé úmrtí slavné osobnosti vyvolá zvýšení zájmu o ni, avšak to, co se po smrti dělo kolem Jacksona, byla obrovská mánie, o které si král popu minimálně v poslední dekádě svého života mohl nechat jenom zdát. Vycházela spousta výběrových kompilací s jeho megahity, fanoušci po celém světě pořádali pietní akce a bulvár měl žně se spekulacemi kolem zpěvákovy smrti. Součástí této mánie byl i dokumentární film Michael Jackson's This Is It, který měl premiéru na podzim a přinášel unikátní pohled zákulisí příprav zpěvákova plánovaného a nezrealizovaného comebackového turné. Režijní taktovky se chopil Kenny Ortega, který rovněž spolutvůrcem a režisérem zmíněného turné.

Gigahit roku 2009 Empire State Of Mind, v němž se rapper Jay-Z spojil se zpěvačkou Aliciou Keys, se stal neoficiální hymnou New Yorku.

Hudební fanoušci v roce 2009 však nežili jen Jacksonem. Na kariérní vrchol vystoupala i jiná umělkyně s afroamerickými kořeny. Alicia Keys platila od začátku své kariéry v roce 2001 za fenomenální zpěvačku a skladatelku, přičemž měla celou řadu veleúspěšných singlů jako Fallin', If I Ain't Got You či No One, avšak svého největšího hitu se dočkala až na sklonku první dekády milénia a zasloužil se o něj americký rapper Jay-Z, manžel Beyoncé, který si vypůjčil refrén zpěvaččiny písně Empire State Of Mind (jíž však většina lidí má zafixovanou jako "New York"), která v originální verzi vyšla o dva měsíce později na čtvrtém albu The Element Of Freedom a jako singl spatřila světlo světa až v únoru následujícího roku pod novým názvem Empire State Of Mind (Part II) Broken Down, když už z verze s Jay-Z byl gigahit a nová neoficiální hymna New Yorku. K obdobné situaci došlo o rok později i s duetem Eminema a Rihanny Love The Way You Lie, který rovněž později bodoval i jako zpěvaččina sólovka. "New York" se v Česku dočkal i poněkud bizarní cover-verze, v níž se herec a komik Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy spojil s finalistkou českého X Factoru Martinou Pártlovou, jen místo New Yorku oslavovali Ostravu.

Jak už jsem zmínil minule, rok 2009 se do pop-kulturní historie zapsal jako rok restartu mainstreamové taneční scény. Výraznou personou této scény byl od začátku francouzský DJ David Guetta, který vždy umně mísil klubový house s popovými melodiemi. V průběhu nultých let měl již pár menších hitíků (Love Don¨´¨¨'t Let Me Go, Love Is Gone, Baby When The Light), ale skutečný internacionální průlom zažil až díky spojení s ex-členkou Destiny's Child Kelly Rowland, ze kterého vzešel megahit When The Love Takes Over, s nímž dobyl vrchol britské singlové hitparády. V desátých letech byl Guetta největším diskotékovým hitmakerem a producentem, který spolupracoval s pestrou škálou hvězd, přičemž díky němu se světovou hvězdou stala i tajemná Australanka Sia (Titanium, She Wolf). V posledních letech Guettova invence začala slábnout a zaměřuje se převážně na cover-verze, nikdo už mu však neodpáře status průkopníka silné generace DJů, jakými jsou Němec Robin Schulz, Skot Calvin Harris nebo Švéd Tim Bergling, známý pod pseudonymem Avicii, který tragicky zemřel v pouhých 28 letech.

Do restartovaného tanečního popu začali na přelomu nultých a desátých let fušovat i američtí rappeři z floridské metropole Miami Flo Rida a Pitbull. Přidali se k nim i kalifornští Black Eyed Peas, kteří se oproti R&B/hiphopovým  počátkům na třetím albu The E.N.D. transformovali v dance-popovou formaci.

Mainstreamový rock naopak začal upadat do letargie. Přestože nové a úspěšné desky vydaly stálice jako U2 nebo Green Day a svůj největší komerční úspěch s pátým albem The Resistance slavila britská alternativně rocková formace Muse, ostrých kytar se na přední příčky hitparád dostávalo stále méně. V následující dekádě se pak rock stal víceméně okrajovou záležitostí a jeho reprezentanty v mainstreamu byly především stadionové pop-rockové kapely jako Imagine Dragons nebo Welshly Arms. 

Avatar díky 3D formátu, v němž jej byla možnost vidět v kinech, od základů změnil filmový průmysl.

Na stříbrném plátně se koncem roku 2009 zrodil jeden fenomén, který lze z technického hlediska považovat za důležitý milník v dějinách kinematografie. Téměř tříhodinový sci-fi film Avatar, který vznikl pod taktovkou režiséra  Titaniku Jamese Camerona, kombinoval živé herce s počítačovými animacemi a pojednával o střetu pozemšťanů a domorodců na měsíci Pandora. Jednalo se o historicky první film, který byl v digitalizovaných kinech masivně nasazen ve formátu 3D. Není proto divu, že se Avatar stal komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob, získal tři Oscary (za výpravu, kameru a vizuální efekty) a dva Zlaté glóby (za nejlepší dramatický snímek a pro Camerona za režii). V prosinci předloňského roku se Avatar dočkal sequelu nazvaného Avatar: The Way Of Water. Plánována jsou i další tři pokračování.

Jiným a mnohem kontroverznějším dobovým fenoménem byla Twilight Saga (v češtině Stmívání), která adaptovala stejnojmenné romány Stephanie Mayerové, přičemž se jednalo o v té době hojně využívanou tématiku upírské romance (tehdy vznikaly seriály jako poměrně drsná True Blood: Pravá krev nebo romantičtější Upíří deníky). Twilight byl zástupcem romatického křídla upířích ság, pročež se těšil velké přízni u teenagerů a naopak mnohem vlažněji jej přijala kritika. Hlavní role vytvořili Kristen Stewart a Robert Pattinson, kteří se stali miláčky mládeže. Ze soundtracků k Twilightu vzešlo i několik velkých hitů jako například temná rocková vypalovačka Decode od emo-punkových Paramore (z prvního dílu Stmívání z roku 2008) nebo později romantické balady I Will Rain od hitmakera Bruna Marse a A Thousand Years od písničkářky Christiny Perri (obě z první části dvojfilmu Rozbřesk z roku 2011).

Stejně jako vždy naše ohlédnutí zakončíme na domácí scéně. Přestože Češi a Slováci žili v té době již 16 let v oddělených státech, v roce 2009 se spojili v rámci SuperStar. První federální ročník byl mixem obou verzí, díky tvůrčímu týmu v čele s režisérem Petrem Nuňézem se víc blížil k té slovenské, tudíž Češi poprvé viděli opravdovou SuperStar a nejen nováckou estrádu převlečenou za SuperStar. Kvalitní zpracování by však vyšlo vniveč, kdyby chyběli kvalitní soutěžící. A nutno říct, že tento ročník byl výraznými osobnostmi doslova nabitý. Vítěz Martin Chodúr byl jedním z nejlepších zpěváků, kteří se kdy v našich talent shows objevili a i přes svůj retro styl byl od začátku velkým favoritem. Jeho soupeřem v superfinále byl černý kůň soutěže, košický rocker Miro Šmajda. Avšak i mezi ostatními soutěžícími se našly hvězdy, kteří se na rozdíl od mnoha soutěžících z jiných ročníků nezhasly. Nejvíc se etabloval čokoládový Ben Cristovao, který byl v soutěži otloukánkem, avšak dnes je uznávaným rapperem i mezi muzikanty, kteří SuperStar jinak neuznávají. Ovšem i živelný střízlík s obřím hlasem Jan Bendig, křehká R&B princezna s překrásnou barvou hlasu Monika Bagárová, která se později do SuperStar vrátila jako porotkyně, nebo z počátku nenápadná, avšak velmi talentovaná blondýnka Markéta Konvičková, ti všichni jsou vidět a slyšet dodnes. Výrazněji uspěly i dvě semifinalistky, konkrétně zrzka s německými kořeny a nádherným zastřeným hlasem Deborah Kahlová alias Debbi a všestranná diva Karolína Majerníková alias Lina Mayer. Hvězdu alespoň v našich zemích udělala první federální SuperStar i z porotkyně Marty Jandové, která v Německu již měla úspěšnou kariéru coby zpěvačka alternativně rockové kapely Die Happy, avšak pro Čechy byla do té doby pouze "dcerou Petra Jandy", což tento ročník SuperStar změnil. Přestože sledovanost nepřekonala rekordní první národní ročníky, v roce 2009 byla SuperStar na svém vrcholu (alespoň pro českou stranu).

První federální ročník SuperStar byl plný hvězd. Zpěvácky mu suverénně kraloval vítěz Martin Chodúr, avšak i Miro Šmajda, Dominika Stará, Jan Bendig, Monika Bagárová, Ben Cristovao, Leona Šenková a Markéta Konvičková po sobě zanechali nesmazatelnou stopu.

Nové tváře se objevovaly i v tradiční pop music (tzn. nesvázané předsudky vůči talent shows). Díky internetovému serveru Bandzone.cz se proslavil písničkář Ondřej Ládek, kterého veřejnost zná pod pseudonymem Xindl X, mimo jiné také scénárista populárního nováckého sitcomu Comeback, jehož hvězdy hrály i v klipech k jeho prvním singlům Anděl a Dysgrafik. Ládkovou předností byla vždy kombinace chytlavých melodií a vtipných, inteligentních a místy ironických textů. A když už jsme u televizních seriálů, tak další hitmaker Michal Hrůza tehdy vytvořil titulní melodii pro retroseriál Vyprávěj, který se v letech 2009 - 2013 stal vlajkovou lodí České televize. 

Poprvé rádiový éter výrazněji rozčeřila plzeňská kapela Mandrage, kteří debutovali už o dva roky dřív, avšak úspěchu se dočkali až s druhou deskou Hledá se žena v čele se stejnojmenným hitem . Parta kolem Víti Starého byla první vlaštovkou nové generace kapel, která se od té předchozí (Chinaski, Kryštof, Divokej Bill), jejíž cílovka byla široce rozkročená, lišila větším zacílením na teenagery, tudíž i když to byly klasické kapely, měly zároveň i určitý "boybandovský" feeling. Na úspěch Mandrage v desátých letech navázalo původně youtubové duo Slza a také vůbec nejúspěšnější kapela této ´generace, severomoravští Mirai. Nejbližší starší generaci je pak folk-rockový Jelen, který působí jako popovější verze Divokého Billa. Zcela mimo proud českých pop-rockových kapel stáli třinečtí Charlie Straight, kteří se svou fúzí indie rocku a post-britpopu mířili do zahraničí, na čemž se nic nezměnilo ani když se později transformovali v indie popové Lake Malawi (v této formaci reprezentovali Česko na Eurovizi v roce 2019). 

Na Slovensku pro změnu výrazněji zarezonovaly dvě nové hvězdy něžného pohlaví. Popová princezna Kristína Peláková (vystupující pouze pod křestním jménem) měla první výraznější hit Stonka, který stejně jako následující megahit Horehronie, s nímž reprezentovala Slovensko na Eurovizi, pocházel z jejího druhého alba V sieti ťa mám. Kristína je jednou z mála slovenských zpěvaček, kterou neignorují česká rádia. Objevem roku se stala vítězka osmého ročníku soutěže Coca-Cola Popstar Mária Čírová, která se svým prvním singlem Búrka rovněž soutěžila v národním kole Eurovize, v němž skončila na čtvrtém místě.

Stejně jako světovou pop music postihla i tu českou v roce 2009 jedna velká ztráta. Ve věku 76 let zemřel na Floridě historicky první Zlatý slavík Waldemar Matuška. Přestože tento legendární zpěvák v roce 1986 emigroval do USA (což mělo za následek například to, že v populárním seriálu Chalupáři komunistická cenzura vyměnila jím zpívanou píseň za instrumentální znělku), pročež se do Česka vracel jen nárazově, jeho odchod veřejnost hluboce zasáhl, mimo jiné i proto, že jako prototyp zpěváka oblíbeného jak u žen jako idol, tak mužů jako správný chlap byl Matuška nenahraditelný. Jen o pár dní se Matuška nedožil velkolepé oslavy sedmdesátin svého někdejšího rivala (ale zároveň i přítele), krále českého popu Karla Gotta. Na megalomanském koncertě v O2 aréně jinak Gottovi gratulovala téměř celá špička české pop music od doyenů, jakými jsou Jiří Suchý nebo Josef Zíma, až po tehdy patnáctiletou Ewu Farnou. Nikdo tehdy nemohl tušit, že mnohonásobnému Slavíkovi zbývala poslední dekáda života. 

Waldemar Matuška a Karel Gott právě teď možná společně paří v nebeském baru.

Seriál, který vás rok po roce provedl mnohdy nedoceněnou první dekádou nového milénia, mnou pracovně nazývanou "špinavá" dekáda, právě končí. Nemusíte však smutnit, jelikož v únoru se jednorázově vrátí předchozí seriál Sweet 90's se speciálem, ve kterém se zaměřím na devadesátkový fenomén - nováckou hitparádu Eso, ze které vám představím 30 největších hitů z období, kdy ji moderovala Tereza Pergnerová. V březnu se pak můžete těšit na zbrusu nový seriál Clean 2010's, ve kterém si stejným způsobem jako u dvou předchozích seriálů projdeme desátá léta nového milénia.  

Hity roku 2009:

Agnes - Release Me

All-American Rejects - Gives You Hell

Lily Allen - Fuck You

Lily Allen - Not Fair

Petr Bende & Dara Rolins - Tráva

Beyoncé - Halo

Beyoncé - Sweet Dreams

Justin Bieber - One Time

Black Eyed Peas - Boom Boom Pow

Black Eyed Peas - I Gotta Feeling

Black Eyed Peas - Meet Me Halfway

Michael Bublé - Haven't Met You Yet

Alexandra Burke feat. Flo Rida - Bad Boys

Bushido feat. Karel Gott - Für immer jung

Ciara feat. Justin Timberlake - Love Sex Magic

Kelly Clarkson - My Life Would Suck Without You 

Peter Cmorik - Jedno si želám

Cheryl Cole - Fight For This Love

Taio Cruz - Break My Heart

Miley Cyrus - Party In The U.S.A.

Miley Cyrus - The Climb

Mária Čírová - Búrka

David Deyl - Akorát

David Deyl - Teď hned

Alesha Dixon - The Boy Does Nothing

Eminem - We Made You

Ewa Farna - Toužím

Ewa Farna - Ty jsi král

Flo Rida feat. Ke$ha - Right Round

Flo Rida - Sugar

Florenche & The Machine - You've Got The Love

Nelly Furtado - Manos Al Aire

Gossip - Heavy Cross

Green Day - 21 Guns

Green Day - Know Your Enemy

David Guetta feat. Akon - Sexy B*tch

David Guetta feat. Kelly Rowland - When The Love Takes Over

Whitney Houston - Million Dollar Bill

Michal Hrůza - Budu ti vyprávět

Michal Hrůza - Napořád

Charlie Straight - Platonic Johny

Inna - Hot (Play & Win)

Michael Jackson - This Is It

Marta Jandová & Die Happy - Big Boy

Jay Sean feat. Lil Wayne - Down

Jay-Z feat. Alicia Keys - Empire State Of Mind

Kabát - Raci v práci

Tereza Kerndlová - Holka jako já

Ke$ha - TiK ToK 

Alicia Keys - Doesn't Mean Anything

Jana Kirschner - Pokoj v duši

Tomáš Klus - VeSmíru

Katarína Knechtová - V tichu

Kristína - Stonka

Kryštof - CyRáno

La Roux - Bulletproof

Lady Gaga - Bad Romance

Lady Gaga - Paparazzi

Daniel Landa - Malá díra v hlavě

Aneta Langerová - V bezvětří

Leona Lewis - Run

Linkin Park - New Divide

Pixie Lott - Mama Do (Uh Oh, Uh Oh)

M.I.A. - Paper Planes

Madonna - Celebration

Mando Diao - Dance With Somebody

Mandrage - Hledá se žena

Mika - We Are Golden

Milow - Ayo Technology

James Morrison feat. Nelly Furtado - Broken Strings

Mumford & Sons - Little Lion Man

Muse - Uprising

Nightwork - Globální oteplování

No Name & Chinaski - Ná, ná, náá    

Óčko AllStars - Ty jsi jako já

OneRepublic - All The Right Moves

OneRepublic - Secrets

Paramore - Decode

P!nk - Please Don't Leave Me

Pitbull - I Know You Want Me

Pussycat Dolls - Hush Hush; Hush Hush

A. R. Rahman & Pussycat Dolls - Jai Ho! (You Are My Destiny)

Rihanna - Russian Roulette

September - Can't Get Over

Shakira - She Wolf

Britney Spears - 3

SuperStar 2009 - Příběh nekončí

Support Lesbiens - Životní

Taylor Swift - You Belong With Me

The Temper Trap - Sweet Disposition

Tina feat. Rytmus - Príbeh

U2 - Get On Your Boots

The Veronicas - Untouched

Lucie Vondráčková - Láska umí víc

Robbie Williams - Bodies

Xindl X - Anděl

Xindl X - Dysgrafik

Marek Ztracený - Je to zlý

Marek Ztracený - Pohádky

Miro Žbirka & Magdalena Šalamounová - Tento song

Zdroj: Wikipedie, ČSFD, Youtube; Foto: Sony Music, Warner Music, 20th Century Fox, CME Group, © Alan Pajer pro oficiální Facebook Karla Gotta