Fenomén Wednesday: Diverzita má mnoho podob

03.05.2023

Koncem loňského roku si Netflix připsal jeden výrazný rekord. Osmidílný seriál Wednesday, spin-off legendární Addamsovy rodiny, v počtu shlédnutí za první týden překonal jiný netflixovský megahit Stranger Things, konkrétně jeho do té doby rekordní čtvrtou řadu. Čím si toto dílko, jehož první polovinu režíroval mistr fantazie Tim Burton, získalo tak obrovskou popularitu? Jaké je jeho poselství? A jak by mohla vypadat připravovaná druhá řada? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujících odstavcích.

Hlavní rolí je Wednesday Addamsová, starší dcera Goméze a Morticie Addamsových, která je kvůli pokusu o vraždu šikanátorů svého bratra Pugsleyho vyloučena ze školy a poslána na akademii Nevermore (v českém překladu "Nikdyvíc"), která je určena pro "vyvrhele", tedy studenty z řad upírů, vlkodlaků, sirén, medúz a jiných druhů diverzit. V dosavadních počinech o této excentrické rodině byla Wednesday vedlejší role, proto měli tvůrci de facto volnou ruku v propracování její osobnosti, v čemž se opravdu vyřádili. Wednesday je v podstatě podobenstvím mnoha pubertálních dívek, zvláště těch, které směřují ke goth či emo subkultuře. Na povrchu je chladná, bezcitná a sarkastická, vyžívající se v morbiditě, samotářství a odmítání moderních technologií (i své romány píše na stroji). Můžeme však tušit, že její potlačování emocí je primárně obranná slupka, zatímco uvnitř mnohem je citlivější a zranitelnější. To je ostatně velmi dobře vidět v emocionálně nejsilnější scéně seriálu, když je Věc (animální ruka aneb další známá postava z Addamsovy rodiny) propíchnuta a strýc Fester ji oživuje, Wednesday poprvé za celý seriál uroní slzu. I přes svou nechuť k přátelským vazbám nachází kamarády, jakkoliv (s výjimkou včelaře Eugena) její vztah s nimi není obvykle přímočarý. Titulní roli si zahrála dvacetiletá americká herečka Jenna Ortega, která zde předvedla fenomenální herecký koncert.

Nejemotivnější scéna seriálu: Wednesday pláče pro Věc.

Opakem Wednesday je její "spolubydla" Enid Sinclairová (Emma Myers), opožděná vlkodlačí holka, které kvůli nedostatku vlčích znaků hrozí vyhnání z rodinné smečky. Enid je typická mainstreamová teenagerka, přátelská, emotivní a potřeštěná, která má ráda pestré barvy a drby o spolužácích z Nevermore. Avšak právě kvůli nátlaku své autoritativní matky zažívá trauma a jen díky Wednesday jej dokáže překonat. Až když se začne mít ráda taková jaká je, tak zvlčí podle svých pravidel a ne podle matčiných, díky čemuž své "spolubydle" zachrání život.

Enid před a po zvlčení

Přátelský vztah těchto dvou diametrálně odlišných dívek, který projde velmi turbulentním vývojem, svou dynamikou zastiňuje i milostný trojúhelník, ve kterém se Wednesday nachází, přičemž se dá vytušit, který z dvojice Xavier Thorpe (Percy Hynes White), výtvarně nadaný syn varietního umělce se schopností zhmotňovat své obrazy, a Tyler Galpin (Hunter Doohan), syn místního šerifa a barista v kavárně Weathervane (Korouhvička), to s ní myslí upřímně a který ji jen využívá. Z dalších postav studentů Nevermore stojí za zmínku soutěživá siréna Bianca Barclayová (Joy Sunday), která na Nevermore utekla před svou snobskou a chamtivou matkou, nebo zmíněný včelař Eugene Ottinger (Moosa Mostafa), který má dvě maminky, kromě Wednesday nemá žádné přátele a tajně miluje Enid.

Tyler, nebo Xavier? Který z nich je vraždící monstrum Hyde?

Z dospěláckých rolí nejvíce vyniká Gwendoline Christie v roli přísné ředitelky Larissy Weemsové, která dokáže měnit podoby a pro Nevermore obětuje i vlastní život. Minimalistický, avšak velmi niterný výkon předvádí Jamie McShane v roli šerifa Galpina. Kuriozitou je obsazení Christiny Ricci, dřívější představitelky Wednesday z dvojice filmů o Addamsově rodině z let 1991 - 1993, která si zahrála učitelku botaniky Marilyn Thornhillovou, z níž se v závěru vyklube hlavní záporačka. Nejhvězdnější akvizicí seriálu je bezesporu Catherine Zeta-Jones, která roli Morticie Addamsové dodává potřebnou noblesu. Naopak Luis Guzmán, představitel Goméze Addamse, je nejslabším článkem castu a v mnoha směrech je to takový portorický Zdeněk Godla. O zábavu se stará Fred Armisen v roli strýčka Festera a především pak Věc, kterému dal duši rumunský herec Victor Dorbantu.

Ikonický tanec Wednesday na školním plese napodobovalo mnoho uživatelů TikToku, čímž starší písni Bloody Mary od Lady Gaga pomohli k druhému životu.

Celým seriálem se jako červená nit táhne konflikt mezi "vyvrhely" z Nevermore a "normály" z městečka Jericho s poutnickou tradicí, jehož zakladatelem byl místní inkvizitor Joseph Crackstone, nepřítel všech "vyvrhelů", kterého zabila Goody Addamsová, dávná předkyně Wednesday hraná rovněž Jennou Ortegou. Je zde tudíž skryta myšlenka tolerance k odlišnostem, avšak díky faktu, že "vyvrhelové" jsou bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, zde máme volné pole fantazie, co si pod diverzitu můžeme dosadit. Z médií bychom občas mohli nabýt dojmu, že diverzita zahrnuje jen etnické menšiny a LGBTQ+. Ve skutečnosti však existuje celá řada jiných druhů odlišností, například lidé s netradičními názory, zájmy, stylem oblékání i hudebním vkusem. Například Wednesday a Enid zastupují diametrálně opačné druhy diverzity a totéž platí i pro Xaviera, Biancu či Eugena. Diverzita má zkrátka mnoho podob a tolerantní bychom měli být ke všem jejím druhům bez rozdílu.

A jaká bude druhá řada Wednesday? Podle slov tvůrců by měla být celkově temnější, což je docela široký pojem. Je docela možné, že Wednesday poznáme ze zcela nové stránky, trochu hlouběji se ponoříme do jejího vztahu s Enid nebo Xavierem, případně získáme odpověď, kdo je tajemným slídilem, který Wednesday stále sleduje. Myslím, že v příštím roce, kdy by druhá řada měla mít premiéru, se rozhodně máme na co těšit.

Foto: Netflix, Video: Youtube kanál itsAirLow