Malý velký klaun Lubomír Lipský

Přesně před sto lety 19. dubna 1923 se v Pelhřimově do rodiny cukráře Viléma Lipského narodil prvorozený syn Lubomír. Jelikož otec zároveň vedl místní ochotnický soubor Rieger, všichni tři jeho synové se rádi nechali přemluvit, aby v něm účinkovali. Právě tento regionální soubor nám tak dal dvě významné osobnosti, které v pozdějších letech výrazně ovlivnily český film a divadlo. Druhorozený Oldřich (+62) byl věhlasným filmovým režisérem a o rok starší Lubomír se stal divadelním a filmovým hercem, přičemž v silné generaci, která na stříbrné plátno i na prkna, která znamenají svět, nastoupila po 2. světové válce, patřil k vůbec největším hvězdám.
Lipský nebyl vystudovaným hercem, po maturitě absolvoval osm semestrů divadelní vědy a estetiky na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Herectví však bylo jeho obrovskou vášní, proto spolu s oběma bratry Oldřichem a Daliborem (+17) a dalšími dvěma pelhřimovskými rodáky Jiřím Lírem (+72) a Otomarem Krejčou (+87) založil ve svém rodišti Dramatické studio mladých, které se stalo základem Divadla satiry založeného v roce 1945 v Umělecké besedě na Malé Straně. Dlouhých čtyřicet let (1950 - 1990) byl členem Městských divadel pražských a od roku 1996 až do smrti bylo jeho domovskou scénou Divadlo ABC. Lipského nejslavnější divadelní rolí byla Charleyova teta ze stejnojmenné komedie Brandona Thomase. Za celoživotní divadelní mistrovství získal v roce 2006 cenu Thálie.

První Charleyovou tetou byl Vlasta Burian, Lipský si však tuto roli ještě více přivlastnil.
Na filmovém plátně se poprvé objevil v roce 1946 ve válečném snímku V horách duní, v němž si s bratrem Oldřichem zahráli epizodní role partyzánů. Zpočátku ztvárňoval vedlejší, ale výrazné role, jakými byl například alchymista "Patláma" v Císařově pekaři (1951) nebo "chrabrý" princ v pohádce Byl jednou jeden král (1954). Nezapomenutelné bylo rovněž Duo Papato s Milošem Kopeckým z komedie jeho bratra Oldřicha Cikus bude! (1954). A byl to rovněž Oldřich Lipský, který bratru Lubomírovi nabídl jeho životní roli - ňoumovitého učitele George Camela, kterého všichni považují za masového vraha, ale nakonec se stane národním hrdinou, v parodické komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970). Pod taktovkou bratra Oldřicha vytvořil Lipský i další hlavní roli v komedii Šest mědvědů s Cibulkou (1972), kde v postavě propuštěného cirkusového klauna Cibulky předvedl šíři svého komediálního talentu (včetně "travesty" prvku z Charleyovy tety), a také jednu nezapomenutelnou zápornou roli - chamtivého vedoucího samoobsluhy Jouzu v polopohádkovém muzikálu Ať žijí duchové (1977). Z pozdějších filmových rolí stojí za zmínku dědeček hlavního hrdiny Honzy Adámka (Kryštof Hádek) z prvního dílu vinařské trilogie Bobule (2008).
Kdykoliv otevřel dveře, vypadla mrtvola. Lipský byl jako "Springtownská bestie" George Camel v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nezapomenutelný (na snímku s Jiřinou Bohdalovou).
Na televizní obrazovce byl jeho nejznámější rolí děda Potůček ze seriálu Tři chlapi v chalupě (1962), což byl jeden z vůbec prvních seriálů, které u nás vznikly (vysílal se živě, pročež se dochovaly pouze tři díly). Lipský zde velmi přesvědčivě ztvárnil muže o generaci staršího, přičemž jeho seriálový syn Jan Skopeček byl v reálu pouze o dva roky mladší. Potůčka si Lipský zopakoval i ve dvou celovečerních filmech Tři chlapi v chalupě (1963) a Tři chlapi na cestách (1973). Další výraznou, byť vedlejší, seriálovou rolí byl děda Horáček v novácké Hospodě (1996).

"Neříkej mi dědku, já ti taky neříkám cucáku!" To byla nejslavnější hláška dědy Horáčka, kterého si Lipský zahrál v populárním seriálu Hospoda.
Lipského hlas jsme mohli slyšet i v dabingu, zejména tedy v disneyovkách a to jak animovaných (vynálezce Šikula z Kačeřích příběhů nebo popletený kouzelník Brepta z Gumídků), tak i hraných (dědeček dvojčat Annie a Hallie z Pasti na rodiče).
Mezi českými komiky měl Lipský výjimečnou pozici. Nebyl ani typickým lidovým bavičem jako Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák, ale ani zástupcem intelektuálního humoru (Jan Werich, Miroslav Horníček, Cimrmani). Společně s Milošem Kopeckým zastupoval prostřední kategorii, která svým humorem odkazovala k prvorepublikové tradici. Ze své generace byl typologicky nejbližším nástupcem krále komiků Vlasty Buriana, se kterým sdílel nejen vysoko posazený hlas a (ve většině rolí) typický knírek, ale především noblesní klaunství. Lipský však sám sebe za komika nepovažoval a s oblibou říkal, že je obyčejný herec. Jen o necelých osm let nestihl oslavit své dnešní jubileum (zemřel 2. října 2015), avšak 92 let je vskutku požehnaný věk a tento "malý velký klaun" nás tak bavil velmi dlouhá léta, přičemž po sobě zanechal obrovské množství větších i menších nezapomenutelných rolí.
Zdroj: Wikipedie, ČSFD; Foto: Filmové studio Barrandov, Česká televize, TV Nova, topzine.cz