S Club 7: Sedm rozverných aneb příběh umělé skupiny

23.04.2023

Máte nějakou guilty pleasure? To znamená tajnou hudební, filmovou nebo televizní lásku, kterou se ve společnosti nechlubíte? Já jsem sice už ve věku, kdy se za své "úchylky" nejen nestydím, ale dokonce se k nim hrdě hlásím, avšak v době mé adolescence (tzn. v období mezi Esem s Terezou Pergnerovou a SuperStar) jsem jednu velkou guilty pleasure měl. Konec devadesátek přinesl kombinaci boybandů a girlbandů, tedy smíšené uměle vytvořené teenagerské skupiny, z nichž nejúspěšnější byla britská formace S Club 7, která ve své době byla unikátní nejen počtem členů, ale hlavně tím, že existovala v reálu i v seriálu zároveň.

Za tímto projektem stál producent Simon Fuller, duchovní otec Spice Girls, který v následujících letech položil základní stavební kámen talent shows - soutěž Pop Idol. Inspirací mu byla šedesátková televizní kapela The Monkees, která svého času konkurovala v popularitě i Beatles. Letos se S Club 7 opět dali dohromady pro podzimní turné. Bohužel jim do toho hodila vidle tragická událost, nečekaná smrt druhého nejstaršího člena (a nejstaršího z chlapců) Paula Cattermola. Pojďme si připomenout příběh této sedmičky, kterou na přelomu milénia zbožňoval každý teenager, a to i včetně vizitek jednotlivých členů.

Takto S Club 7 vypadají dnes.

S Club 7 vznikli stejně jako většina devadesátkových teenpopových skupin - z konkurzu. Fuller zveřejnil v listopadu 1997 inzerát v magazínu The Stage zaměřeném na zábavní průmysl a částečně divadlo. Dva z pozdějších členů, hlavní vokalistka Jo O' Meara a zmíněný Paul Cattermole byli na casting pozváni. Jedinou členkou, která castingem vůbec neprošla a producenti ji rovnou požádali o demo nahrávku, byla Rachel Stevens, absolventka Školy módy v Londýně. Zbytek skupiny, konkrétně Hannah Spearritt, Tina Barrett, Jon Lee a Bradley McIntosh, vzešli regulérně z castingu. Někteří z nich (Paul, Hannah, Jon) již měli zkušenosti z muzikálu, což jim bylo výhodou zejména při tvorbě seriálu. S Club 7 byli složeni podle stejného mustru jako Spice Girls, tzn. aby byli typově co nejrůznorodější.

První singl Bring It All Back vyšel 9. června 1999 a v britské singlové hitparádě debutoval ihned na prvním místě. Jednalo se se o chytlavý summerhit, který nezapřel inspiraci v sedmdesátkovém bubblegumovém popu a byl přímo esencí nakažlivého optimismu. V té době již dva měsíce na britském kanálu BBC 1 bĕžel seriál S Club 7 v Miami (Miami 7), což byla kombinace sitcomu (jakkoliv do klasik tohoto žánru v čele s Přáteli měla daleko) a hudební komedie. V říjnu téhož roku vyšlo debutové album S Club plné melodických popin, které vesměs zazněly ve výše zmíněném seriálu. Leitmotiv druhého singlu S Club Party se stal jinglem, který všechny řady seriálu provázel. Singly z debutu ještě doplnil dvojsingl Two In A Million / You're My Number One. Koncem roku 1999 pak měly ještě premiéru dva speciály Back to the 50's a Boyfriends & Birthdays.

V následujících třech letech u S Club 7 platilo jeden rok = seriál + album. Ve druhé řadě se přesunuli z Floridy na druhý břeh USA do kalifornské metropole Los Angels. V seriálu S Club 7 v L.A. (L.A. 7) zněly písně z druhého alba 7 vydaného v červnu 2000, z nichž část v čele s pilotním singlem Reach navazovala na popík z debutu, druhá část v čele s druhým singlem Natural mířila více k r'n'b. Koncem roku byli S Club 7 přiznváni ke kampani k Children In Need 2000, pro níž natočili nádhernou baladu Never Had A Dream Come True, která společně s cover-verzí Stevieho Wondera Lately vyšla na reedici alba 7. I ke druhé řadě seriálu náležely dva speciály Artistic Differiencies a Christmas Special.

Koncem dubna 2001 vyšel překvapivě moderní taneční singl Don't Stop Movin', který se stal předzvěstí třetího alba Sunshine, které vyšlo v listopadu společně s již druhou písní pro Children In Need, baladou Have You Ever. Ve druhé polovině roku 2001 běžel i již třetí seriál S Club 7 v Hollywoodu (Hollywood 7), který částečně vycházel i z reality, když v pátém dílu nastínil vztah mezi Hannah a Paulem. Na jaře 2002 zhruba v době vydání singlu You Paul ze skupiny odešel, jelikož se chtěl s kapelou Skua věnovat jinému stylu. A jak už tomu u uměle vytvořených skupin bývá, odchod jednoho člena znamená úpadek popularity a signalizuje brzký rozpad.

Poslední album Seeing Double vyšlo v listopadu 2002 a zbylá šestice už tehdy vystupovala pouze jako S Club. Toto album neobsahovalo žádný velký hit, i pilotní singl Alive byl odvarem Don't Stop Movin'. Celkově zde došlo ke stylovému obratu o 180°, písně byly převážně taneční a electropopové, přičemž zcela zmizela hravá naivita typická pro předchozí alba. Labutí píseň S Clubu byla soundtrackem nejen ke čtvrté a závěrečné řadě seriálu Ať žije S Club! (Viva S Club), která se odehrávala v Barceloně, ale i k bláznivé komedii Bezva parta (Seeing Double), která byla posledním hraným počinem vzniklým pod značkou S Club. Závěrečný singl s příznačným názvem Say Goodbye vyšel 26. května 2003. Následovalo Best Of a závěrečné vystoupení v programu Top Of The Pops. Poté už se každý ze šestice vydal svou vlastní cestou.

V pozdějších letech tu bylo několik reunionů. Poprvé tomu tak bylo v roce 2008, kdy však vystupovali pouze jako S Club 3, které tvořili Jo, Bradley a překvapivě i Paul. Podruhé se dala dohromady už kompletní sedmička v listopadu 2014, kdy vystoupila na Children In Need, a v roce 2015 se vydala na turné Bring It All Back Tour 2015. Poté už Jo a Bradley vystupovali opět jako S Club 3, jen Paula nahradila Tina, přičemž v tomto složení vydali zapadlý singl Family. K poslednímu reuninonu došlo letos a zatím to vypadá, že se britské turné i přes Paulovu nečekanou smrt přece jen uskuteční.

Na závěr článku si ještě dáme vizitky všech sedmi členů S Club 7:

Tina Barrett 

(*16.9.1976)

Nejstarší členka skupiny v sobě nikdy nezapřela latinskoamerický temperament. Z celé sedmičky měla vždy největší pohybové nadání a častokrát skupině stavěla choreografie. V období před S Club 7 byla členkou tria Face2Face, které se po jejím odchodu přejmenovalo na Mis-Teeq. V desátých letech vydala několik singlů, které však vesměs zapadly. Ze všech sedmi členů se Tina vizuálně změnila nejméně. 

Paul Cattermole 

(*7.3.1977 - +6.4.2023)

Z chlapecké části skupiny byl Paul vždy ten nejstarší a nejmužnější. Typově platil vždy za rebela, což potvrdil tím, že byl v roce 2002 prvním "eskapistou". Následně se snažil prorazit s nu-metalovou kapelou Skua, avšak bez výraznějších úspěchů. Pět let, konkrétně 2001 - 2006, tvořili pár s Hannah. V pozdějších letech se dostal do dluhové pasti a v roce 2015 vyhlásil bankrot. Před necelým měsícem byl ve svém bytě nalezen mrtvý. Příčina smrti však není zatím známá.

Jon Lee 

(*26.4.1982)

Benjamínek skupiny byl zároveň jednoznačně největším miláčkem dívčích srdcí. Nevinní blonďáci vždy na holky zabírají a Jon nebyl výjimka. Už ve dvanácti letech hrál titulní roli Olivera Twista v muzikálu Oliver! Po rozpadu S Club 7 se na muzikálová prkna vrátil a zahrál si například Maria v Bídnících, Aladdina nebo Petera Pana. V roce 2010 absolvoval coming-out, když v rozhovoru pro magazín Gay Times oznámil, že je gay.

Bradley McIntosh 

(*8.8.1981)

Každá skupina potřebuje showmana, který nezkazí žádnou legraci a u S Club 7 jím byl právě Bradley, který i v seriálu míval ty nejvtipnější hlášky. V roce 2006 se zúčastnil reality show Totally Boyband, které se účastnili bývalí členové uměle vytvořených skupin a z níž vzešel boyband Upper Streat, jehož byl Bradley součástí. O čtyři roky později vydal pod pseudonymem City Boy svůj jediný sólový singl No Regrets (Who We Are)

Jo O'Meara 

(*29.4.1979)

Nejtalentovanější zpěvačka skupiny, která nazpívala většinu hlavních vokálů, byla podobný případ jako u Spice Girls Melanie C a to nejen díky nejlepšímu hlasu, ale také proto, že zastupovala typ drsňačky. Jo vydala dvě sólová alba, avšak pouze pilotní singl What Hurts The Most z debutu Relentless zaznamenal relativní úspěch. I přes velký talent se z Jo sólová megastar nestala.

Hannah Spearritt 

(*1.4.1981)

Sluníčko skupiny a má nejoblíbenější členka, která vždy odzbrojovala svým sladkým úsměvem. Hannah představovala obdobu Emmy Bunton, se kterou si vždy byly v obličeji dost podobné. Na rozdíl od většiny ostatních členů se o sólovou hudební kariéru ani nepokoušela a ihned po rozpadu se začala věnovat herectví. Po několika filmových rolích (Agent Cody Banks 2, Chuckyho sémě) si v letech 2007-2011 zahrála jednu z hlavních rolí Abby Maitland v seriálu Pravěk útočí (Primeval). Slibně nastartovanou hereckou kariéru však nabourala těžká nemoc, která ji na čas upoutala na lůžko. V posledním roce oblétla bulvární média zpráva, že Hannah skončila i s rodinou na ulici kvůli vysokému nájmu.

Rachel Stevens 

(*9.4.1978)

A jaká by to byla teenpopová skupina, kdyby neměla svou sexbombu. Největším magnetem na mužské publikum byla jednoznačně Rachel, která v roce 2014 získala v cenách magazínu FHM za nejvíce sexy ženu všech dob. O Rachel můžu s klidným svědomím prohlásit, že se v britském showbyznysu velmi slušně etablovala. Její debutové CD Funky Dory v čele se singlem Sweet Dreams My LA-Ex bylo relativně úspěšné, a přestože se druhým albem Come And Get It už tak dobře nenavázala, v povědomí diváků se udržela díky televizním shows jako Strictly Comes Dancing (obdoba české StarDance), Celebrity MasterChef či Dancing On Ice. Rachel zároveň často vystupuje jako ambasadorka, například v kampani proti rakovině varlat nebo organizace WaterAid, která bojuje za čistou vodu v rozvojových zemích.

Zdroj: Wikipedie, Youtube; Foto: Universal Music