Top 10 singlů CZ&SK zpěvaček za poslední dekádu (Bonus 1)

22.05.2023

Desítka singlů českých a slovenských zpěvaček z okraje mainstreamu či mimo něj

Již popáté se setkáváme u občasníku věnovaného českým a slovenským zpěvačkám. Mnohokrát jsem spílal českým rádiím, že zpěvačky ignorují. Jsou však v našich dvou státech i takové zpěvačky, které o hranost v rádiích nestojí a zaměřují se především na to, aby jejich tvorba měla uměleckou hodnotu. Do páté desítky ženských singlů za poslední dekádu jsem tedy vybral deset nekomerčních či nemainstreamových zpěvaček. Vedle mladých naději jsou v naší desítce i dvě ostřílené matadorky, které do mainstreamu v minulosti více či méně zasahovaly, avšak vrcholná období prožily mimo něj. Navíc tu máme paradoxně i čtyři účastnice talent shows (včetně Eurovize), což vyvrací předsudky, že z komerčních soutěží nemůže vzejít umění. Které umělkyně jsem tedy vybral do nekomerční desítky?

Jana Kirschner - Sama (2013)

Hned na úvod desítky tu máme jednu ze dvou nejznámějších zpěvaček ve výběru. Vlajková loď slovenských písničkářek se ve druhé dekádě nového milénia zcela odklonila od své dosavadní mainstreamové tvorby a místo toho, aby vydávala další Modré a Pokoje v duši, které by se z rádií valily nonstop, začala produkovat niternější a osobitější hudbu. Svou novou éru zahájila v roce 2010 výtečným albem Krajina Rovina, na který v následujících letech navázala projektem Moruša, který měl hned tři kapitoly Biela, Čierna a Remixed. Z počáteční části této unikátní trilogie pochází svižný singl Sama, ve kterém Kirschner velmi umně mísí prvky lidové hudby a jazzu. A přestože tato píseň není rádiovka, má velmi chytlavou melodii a výbornou rytmickou gradaci.

Barbora Mochowa - The Old House (2017)

V zahraničí by si nejspíš z toho, že českou Lanu Del Rey řadím do nemainstreamové kategorie, ťukali na čelo. Avšak tuzemské vnímání toho, co je mainstream a co ne se od toho zahraničního místy diametrálně liší. Ještě předtím, než na sebe tato éterická muzikantka upozornila dvakrát v národním kole Eurovize, vydala dreampopové album Waiting For the White Raven, ze kterého mimo jiné pochází i tato melancholická balada, která je inspirovaná stejnojmennou pohádkou Hanse Christiana Andersena. Zajímavostí je, že zatímco na albu zpěvačku doprovodil Kvintesence Quartet, v klipové verzi jej nahradil Unique Quartet. Videoklip, který se natáčel v prostorách bývalé čokoládovny, svou ponurou atmosférou s náladou písně zajímavě kontrastuje.

Bára Zmeková - Svatojánská (2019)

Vedle televizních talent shows existují i soutěže internetové a jednou z nich byla i 1Man2Play, jejíž první vítězkou se v roce 2013 stala mladá a talentovaná písničkářka Bára Zmeková, která od té doby vydala dvě alba, z nichž hudební kritiky zaujala zejména tím druhým Lunavaves, ze kterého pochází i tato skvostná píseň. Jedná se o snivou baladu, která stojí na pomezí folku a jazzu a pyšní se vysloveně poetickým textem. O významu textu písně se můžeme jen dohadovat, ale nejspíš bych řekl, že pojednává o úzkosti a bezmoci vymotat se z bludného kruhu.

Amelie Siba - Velvet Skin (2019)

Jeden z následujících ročníků této soutěže, tentokrát už pod názvem 1Band2Play, vyhrála další mladá písničkářka, pražská rodačka s britskými kořeny Amelie Siba, která patří do kategorie tzv. "pokojíčkových" umělců. Krátce po této soutěži vydala své debutové EP It Was Nice To Meet You ve spolupráci s Lukášem Vydrou z kapely Dukla (btw. můj spolužák z Literární akademie), které mimo jiné obsahovalo i křehkou intimní píseň Velvet Skin, která pojednává o věčné holčičí nespokojenosti se svým zevnějškem a vzhlížení k nedostižným ideálům krásy. Amelie od té doby vydala tři výtečná dlouhohrající alba Dye My Hair, Love Cowboys a Gently Double A, za které sbírá jedno významné ocenění za druhým.

Zuzana Mikulcová - Dievča (2019)

O křehkosti a zranitelnosti mladých dívek má jednu píseň i o něco starší a zkušenější umělkyně, jakou bezesporu je vynikající slovenská zpěvačka a skladatelka Zuzana Mikulcová, kterou širší veřejnost poznala v roce 2012 v Hlasu ČeskoSlovenska jako členku týmu Dary Rolins. Píseň Dievča pochází ze zpěvaččina stejnojmenného druhého alba, na němž je závěrečnou a nejdelší položkou. Stejně jako v ostatních písních zde Zuzana mísí prvky soulu, jazzu a elektronické hudby. Videoklip, ve kterém vidíme tváře mnoha mladých děvčat, sice není prudce originální, svou výpovědní hodnotu však má.

Kristin Lash & Jakob Grey - Sleepin' With The Lights On (2020)

Hned následující řada Hlasu ČeskoSlovenska z roku 2014 objevila další velký slovenský talent s jazzovými sklony. Trebišovská rodačka Kristína Mihaľová, která byla členkou týmu Majka Spirita, krátce po soutěži vystudovala jazzovou konzervatoř, na které poznala svého současného partnera, kytaristu a skladatele Jakuba Šedivého, s nímž tvoří pár nejen v soukromí, ale i na pódiu, přičemž se jedná o spojení dvou mimořádně talentovaných mladých lidí. Jejich kombinace jazzu, soulu a akustického popu je v našich končinách zcela ojedinělá, což Kristína s Jakubem potvrdili na obou dosud vydaných albech Sleepin' With The Lights On a Blossoms Of Your World. A právě titulní singl z prvně jmenovaného alba se dostal do této desítky. Jedná se o křehkou baladu, ve které Kristína ukazuje, že má fenomenální barvu hlasu a neuvěřitelný feeling. Btw. na tuto multitalentovanou dvojici se můžete těšit i v další desítce, která bude věnovaná kapelám v čele se zpěvačkou.

Katarzia - Hoří i voda (2020)

V Česku žije i působí mnoho talentovaných Slováků a mezi ně patří i tato nitranská rodačka, která v posledních letech patří ke špičce česko-slovenské nezávislé scény. Na svém čtvrtém albu Celibát, které vyšlo v době první vlny covidové pandemie, Katarzia reflektovala nejen toto ponuré období, ale i práva LGBTQ+ a v neposlední řadě i enviromentální témata včetně australských požárů, o kterých pojednávala píseň Hoří i voda, která je (společně se zhudebnělou básní Václava Hraběte Blues o dešti) jedním ze dvou songů z alba, které jsou zpívány v češtině, přičemž na výslovnosti byste nepoznali, že to zpívá Slovenka. Temnou atmosféru písně parádně podtrhuje elektronický background. V písni Katarzii sekunduje mladý český herec Cyril Dobrý, syn ještě známějšího herce Karla Dobrého.

Lenka Dusilová - Vlákna (2020)

Druhou masově známou zpěvačkou ve výběru je rekordmanka v zisku Andělů v kategorii Zpěvačka roku. Dusilová se po jazzových experimentech v desátých letech vrátila do vod alternativního rocku, kam se dá řadit i její zatím poslední album Řeka. Toto album si, stejně jako každý zpěvaččin počin získalo respekt kritiků, ačkoliv celá řada z nich upozorňovala na to, že to není lehce stravitelný počin. To se týká i pilotního singlu Vlákna, potemnělé a silně emotivní písně, která parádně graduje a Dusilová v ní (ostatně jako vždy) dokazuje, že je paní zpěvačka i paní muzikantka zároveň.

Kristina Barta feat. Martina Barta - Love And Passion (2021)

Do desítky se dostaly i dvě sestry, z nichž o rok starší Kristýna je talentovaná klavíristka a skladatelka a mladší Martina je vynikající jazzová zpěvačka, která v roce 2010 vyhrála talentovou soutěž Robin Hood - Cesta ke slávě, po níž si v muzikálu Robin Hood Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové zahrála hlavní ženskou roli Mariany. U muzikálu však nezůstala, vystudovala jazzovou univerzitu v Berlíně a od té doby vystupuje v mnoha německých i českých jazzových projektech včetně Big Bandu Felixe Slováčka. Kristýna vydala již dvě alba, přičemž na druhém z nich Love And Passion dvě písně vokálem opatřila Martina a titulní píseň se dočkala i klipové podoby. Ze sesterské spolupráce je cítit ohromná chemie a obě dívky mají jazz v krvi.

Nina Kohout - Moonlight (2022)

Na slovenské scéně se v minulém roce objevila křehká kráska, která směřuje hlavně k folku, ale ten mísí s mnoha jinými žánry. V pilotním singlu Moonlight z debutového EP Pandemonium využila vlivu vážné hudby a valčíku, díky čemuž tato píseň má vskutku epický rozměr. Nina je velkou nadějí, o které zajisté v budoucnu mnohokrát uslyšíme.

Jak jsem již předeslal, v příštím dílu se zaměříme na zpěvačky, které jsou součástí kapely. Už teď mohu prozradit, že jedna zpěvačka se mi tam dostala vícekrát. Jelikož jsem ale (řečeno slovy klasika) "takový záhadný chlapec", tak si na to, která to je, musíte počkat do příště.

Zdroj: Wikipedie, Musicserver, Headliner, Youtube; Foto: Slnko Records, Lash & Grey, Animal Music, Kristina Barta