Top 10 singlů CZ&SK zpěvaček za poslední dekádu (Bonus 2)

05.07.2023

Desítka singlů českých a slovenských kapel v čele se zpěvačkou

Jak jsem vám před více než měsícem slíbil, v šestém dílu občasníku věnovaného singlům českých a slovenských zpěvaček za desátá léta a začátek dvacátých let se zamĕřím na singly kapel, v jejichž čele stojí zpĕvačka. Desítka, kterou jsem tentokrát vybral, je žánrově tak pestrá, jak by řekla Wednesday (Jenna Ortega) "jakoby se tu poblila duha", jelikož v ní mám dvě čistě popové písně, dvě z oblasti rocku, dvakrát folk, dvojí electropop, jedno reggae a jeden mix soulu a jazzu. A jak už jsem předeslal minule, jedné zpěvačce se povedl stejný rekord jako Emmě Drobné v desítce duetů Slovenek a mám ji tu hned třikrát. 

Season Crack - Bezvědomí (2010)

Velká naděje přelomu nultých a desátých let, převážně dívčí emo-punková kapela Season Crack původem z Libereckého kraje vydala v tomto složení a pod původním názvem jediné album EmoLand (2011), kterému kromě pilotního singlu Spratek (2009) předcházel i neoficiální videoklip k temné písni, který byl natočen v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Přestože to není singl v pravém slova smyslu, jedná se o neobyčejně silnou píseň, z jejíhož textu mrazí, jelikož baskytaristka a frontmanka, těžce nemocná Luisa Kremerová, která byla autorkou písně, o pět let později zemřela. Po odchodu části členů v čele se zpěvačkou Lucií Bakešovou, z níž se později stala Laura, krotitelka tygrů, se kapela transformovala na Dá-mi?, pod tímto názvem vydala album Estrogen (2014) a po smrti Kremerové už v kapele zbyla jediná původní členka, její mladší sestra Hanka. 

Dekolt - Kočičí (2015)

Asi už jste pochopili, že výše zmíněnou rekordmankou je železnobrodská rodačka a "česká Melanie McCabe" (tzn. největší smolařka našich talent shows) Lucie Bakešová, která paralelně se Season Crack vystupovala i s říčanskou kapelou Dekolt, která byla původně hard-rocková, avšak později se jejich styl proměnil ve folk-rock. Tato víceméně čistě folková balada se může pyšnit (ostatně jako celá tvorba Dekoltů) osobitými a neotřelými textovými obraty. Lucie zde dokazuje, že v češtině je její síla a zároveň se můžeme přesvědčit, že není jen rockovou dračicí, ale dokáže zpívat i velmi křehce a citlivě. Krátce po vydání tohoto videoklipu však kvůli aktivitám  s Laurou Dekolt opustila a na její místo nastoupila muzikálová zpěvačka Alžběta Bartošová. Lucie se vrátila až do reunionu Dekoltu v roce 2019. 

Laura a její tygři - Davy lidí (2017)

A do třetice Lucie Bakešová, tentokrát s její neznámější kapelou, legendární novovlnou formací Laura a její tygři, ve které získala angažmá díky své účasti ve druhé řadě Hlasu ČeskoSlovenska (2014). Styl Laury byl vždy nezařaditelný a čerpal vlivy z nejrůznějších žánrů a tato veselá píseň má nejblíž k reggae. Druhý singl z comebackového alba Továrna na sny (2016), které vyšlo ku příležitosti třiceti let od vzniku kapely, byl opatřen velmi vtipným videoklipem, který se natáčel na nejrůznějších pražských lokacích včetně Staroměstského a Václavského náměstí, stanice metra B Anděl či ostrova Kampa a v němž si Lucie střihla dvojroli veselé a smutné dívky, jejichž osudy se na konci klipu protnou.

Peter Bič Project- Where Did You Go (2017)

Prvním slovenským zástupcem v desítce je košická skupina, jejímž zakladatelem byl bývalý kytarista IMT Smile Peter Bič a jejímž hlasem je zpěvačka Dáška Kostkovčík. Tato šestice se nejvíc proslavila v roce 2012 singlem Hey Now, který se stal hitem i v zahraničí. Já jsem však z jejich repertoáru vybral mladší singl, nádhernou romantickou baladu, která celkem paradoxně lépe bodovala v českém než slovenském rádiovém éteru. Kostkovčík zde předvádí své obří hlasisko a zároveň její tklivý zpěv nepostrádá výraz.

Vesna - Morana (2017)

Jedinou čistě dámskou skupinou ve výběru jsou letošní reprezentantky na Eurovizi, v jejichž čele stojí zpěvačka, skladatelka a textařka Patrície Fuxová, která se proslavila českým textem pro Ewu Farnou a její megahit Mám boky jako skříň (v originále All About That Bass od Meghan Trainor). Historie kapely Vesna začala v roce 2016, kdy ji Fuxová založila na oslavu ženskosti a slovanství. V následujícím roce vyšel první singl Morana, který byl pojmenován po slovanské bohyni zimy. Tato píseň je přímo esencí folklóru a symfonický háv mu dodává na epičnosti. Debutové CD Pátá bohyně (2018) se neslo na téže vlně, na druhém albu Anima (2020) se Vesna mnohem více přiblížila popu, avšak originální folklórní prvky zůstaly a navíc má tato formace v našem hudebním rybníčkům výjimečnou pozici už proto, že čistě ženských kapel je v něm jako šafránu.

Emma Smetana & Jordan Haj - Lost And Found (2018)

Zde je třeba oprostit se od jakýchkoliv předsudků. Emmu Smetanu je možné si z mnoha důvodů neoblíbit. Navíc ani ona ani její životní a umělecký partner Jordan Haj nejsou pěvecky žádné extratřídy. Pokud se však zaměříme na jejich druhý společný singl (po hitu No Fire z roku 2015), tak ten je opravdu perfektní. Bondovský nádech dodává písni správné napětí, které je v současném českém kolovrátkovém popu neobvyklé. Společné album Smetany a Haje By Now vyšlo čtyři roky poté a díky němu je tak můžeme řadit mezi skupiny.

Lady Jane - Kráľovná Bohov (2020)

Slovenským protějškem Lucie Bakešové je trenčínská rodačka Jana Čonková, kterou si můžeme pamatovat z prvních dvou ročníků slovenské SuperStar, kde se vždy dostala do semifinále. Byla historicky první "malé pivo" (předznamenala tak fenomén "tří malých piv" ze třetí slovenské SuperStar), za které ji označil zesnulý Julo Viršík. Palo Habera ji pro změnu přirovnal k Barbaře Haščákové. Z popové lolitky však časem vyrostla pořádná rockerka, která společně s kytaristou Palom Chodelkou, který kdysi hrával i s ostravskou metalovou legendou Citron, založila kapelu Lady Jane. Druhý singl z debutového alba Čierny motýl je parádní rockeřina s chytlavým refrénem, v níž Janin pronikavý hlas perfektně vyniká.

We Are Domi - Someone New (2021)

Další formací, která nás reprezentovala na Eurovizi (konkrétně vloni), je česko-norské electropopové trio We Are Domi, v jehož čele stojí dcera slavného otce Dominika Hašková, kterou veřejnost poprvé zaregistrovala v prvním federálním Talentu. O rok a tři měsíce dříve než eurovizní hitovku Lights Off vydali ještě v původní pětičlenné sestavě a pod původním názvem DOMI, který si nejspíš změnili kvůli finalistce SuperStar 2020 Dominice Lukešové, která zpočátku vystupovala pod pseudonymem Dommi (později jej změnila na Dommi-Anna), vydali skvostný moderní singl Someone New, který má perfektní gradaci, začíná jako balada a v refrénu přichází s velmi svěžím beatem. Obzvlášť  v úvodní baladické pasáži Hašková prodává svou zajímavou barvu hlasu.

Lash & Grey - After War (2021)

Minule jsem vám slíbil, že v této desítce se opět dočkáte slovenského dua Kristíny Mihaľové a Jakuba Šedivého, kteří se pohybují na pomezí soulu a jazzu a za své výtečné druhé album Blossoms Of Your World, na němž si zkrátili název na pouhá příjmení, získali Anděla za slovenské album roku. Pilotní singl After War překvapil výraznou rytmičností, zejména oproti dosavadní téměř výhradně akustické tvorbě, nicméně opět potvrdil nezpochybnitelný fakt, že Kristína je geniální zpěvačka s nezaměnitelným jazzovým feelingem a Jakub je neméně geniální muzikant. Ti dva se opravdu hledali, až se našli. 

Mydy - Eyes (2021)

Jen těsně nejmladší píseň ve výběru má na svědomí pražská kapela v čele s charismatickou frontmankou Žofií Dařbujánovou, která ještě pod původním názvem Mydy Rabycad do našeho zatuchlého rybníčku vnesla žánr electroswing. Se zkráceným názvem Mydy přišla i mírná změna stylu a kapela zamířila do vod experimentálního electropopu, který však její repertoár dělá pestřejším. Singl Eyes, který se svého času hrával i na Óčku, má místy téměř hymnický charakter.

Zdroj: Wikipedia, Musicsever, Bandzone.cz, ladyjane.sk, lashgrey.com, Youtube; Foto: Supraphon, Emma Smetana & Jordan Haj, We Are Domi, Lash & Grey