10(+1) zásadních rolí Martina Dejdara

11.03.2025

Právě dnes slaví významné životní jubileum šedesáti let jedna z nejvšestrannějších osobností českého showbyznysu, herec, moderátor, bavič, tanečník, zpěvák a filmový producent Martin Dejdar, jeden z předních členů legendární Yspilonky (která bohužel letos z rozhodnutí nového ředitele končí). Jeho dosavadní život provázely mnohé neradostné peripetie v čele se zadlužením kvůli produkci koprodukčního  filmu Panství, avšak zároveň vytvořil několik výrazných filmových a seriálových rolí, které navzdory tomu, že je širokou veřejností vnímán primárně jako komik, mají velmi široký žánrový rozptyl. Po Josefu Vinklářovi, Libuši Šafránkové a Rudolfu Hrušínském je Dejdar čtvrtým českým hercem (a prvním stále žijícím), u kterého rekapituluji jeho nejvýznamnější role. Vedle základní desítky jsem tentokrát vybral jako exkluzivní bonus animovanou postavu, kterou si bez Dejdara nedokážeme představit.

Proč? (1987), Josef "Šury" Šurovský

Foto: © Bonton / Josef Řezáč

Sportovní drama režiséra Karla Smyczka a scénáristy Radka Johna z roku 1987 patří k typickým perestrojkovým satirám druhé poloviny osmdesátých let, které již otevřeně poukazovaly na problémy současnosti. Film je rekonstrukcí skutečné události, kdy parta fotbalových chuligánů cestou na zápas zdemolovala vlak. Mezi nimi jsme mohli spatřit celou řadu vycházejících a budoucích hvězd, konkrétně Jiřího Langmajera, Jana Potměšila, Pavlínu Mourkovou Daniela Landu a v neposlední řadě i dvaadvacetiletého Martina Dejdara, který ztvárnil kápa celé této "sebranky" Josefa Šurovského přezdívaného Šury. Přestože to nebyla úplně první Dejdarova role, první výraznější byla zcela určitě.

Slunce, seno, erotika (1991), živočichář Bernardo

Foto: ©  Filmové studio Barrandov

Trilogie lidových komedií Zdeňka Trošky Slunce, seno... představuje v historii české kinematografie velmi specifický fenomén, jehož byl Dejdar rovněž součástí. Ve třetím dílu se objevil v roli italského živočicháře Bernarda, s nímž se obyvatelé Hoštic setkávají při dovolené v Itálii. Zajímavostí je, že jeho jméno je parafrází na postavu hoštického živočicháře Bédi, jehož ztvárnil Dejdarův ypsilonský "táta" Jiří Lábus. Tvoří zde komické duo s mechanikem Vincenzem (Oldřich Kaiser), který pro změnu odkazuje na svůj protějšek z Hoštic Vencu Konopníka (Broněk Černý). Troškovi se zde povedl dobrý vtip, že tyto dva opraváře považované za mafiány spároval s dvojicí hoštických outsiderek "křižmo", když dal dohromady mladšího Dejdara se starší Jaroslavou Kretschmerovou (Evík) a staršího Kaisera naopak s mladší Petrou Pyšovou (Miluna). Po Dejdarově boku si zde navíc ojediněle zahrál jeho otec Vlastimil Dejdar (Presidente Zolli). Přestože je "Bernardo mío" rolí vedlejší, jedná se o nejreprízovanější film, v němž se Dejdar objevil.

Šakalí léta (1993), Pavel "Bejby" Juřička

Foto: © Bonton / Space Films

V prvním roce samostatné České republiky, kdy byl Dejdar již etablovaným bavičem a moderátorem zábavného pořadu Šance, získal svou první hlavní roli. Celovečerní debut ostříleného tvůrčího dua Jan Hřebejk - Petr Jarchovský, muzikál Šakalí léta, který vznikl na motivy povídky z knihy Petra Šabacha Jak potopit Austrálii a k němuž hudbu i texty složil písničkář Ivan Hlas, je situován do pražských Dejvic, jejichž poklidnou atmosféru rozčeří chuligán Pavel Juřička přezdívaný Bejby, který v místní mládeži zažehne zájem o zakázanou rock'n'rollovou kulturu. A přestože je na konci poslán na vojnu k "PéTéPákům", rock'n'roll zní Dejvicemi dál. Jakkoliv je Bejby stále primárně komediální rolí, v jemných nuancích je zde poznat, že Dejdar je mnohem víc než komik, zvláště pak ve skvostné scéně, kdy příslušník SNB Prokop (Josef Abrhám) znovu získá ztracenou chuť, v níž exceluje nejen Abrhám, který byl za tuto roli po právu odměněn Českým lvem, ale i Dejdar, který svému staršímu a zkušenějšímu kolegovi zdatně sekunduje.

Amerika (1994), Karel Rossman

Foto: © Česká televize

O necelý rok později dostal Dejdar poprvé šanci ukázat se ve vážné dramatické poloze. Adaptace nedokončeného románu Nezvěstný Franze Kafky, která byla režijním debutem Vladimíra Michálka, vypráví příběh mladého Karla Rossmana, který s nadšením odjíždí pracovat do USA u svého multimilionářského strýce Jacoba (Jiří Lábus), avšak osudným se mu stane setkání s tajemnou femme fatale Klárou (Jarka Rytychová), kvůli níž neplní své pracovní povinnosti, pročež jej zklamaný strýc propustí a Karel spadne do nejnižších pater společnosti a pozná tak odvrácenou stranu Ameriky. Vedle Dejdara a Lábuse zde zazářil Jiří Schmitzer´ jako věčně opilý topič či Oldřich Kaiser a Pavel Landovský jako dvojice gangsterů. Kuriozitou bylo obsazení tehdy populární moderátorky Kateřiny Kozákové do role barmanky Terezy. Většina diváků si však ve spojení s Amerikou vybaví především titulní megahit od skupiny Lucie, zatímco samotný film jsem zařadil do desítky nedoceněných českých porevolučních filmů.

Učitel tance (1995), taneční mistr Richard Majer

Foto: © Česká televize / Olga Svobodová

Druhou velkou dramatickou filmovou roli ztvárnil Dejdar jen krátce po Americe. A nutno říci, že šlo o roli životní. Taneční mistr Richard Majer je nespoutaný živel, který společenskému tanci zasvětil celý život, a přestože je těžce nemocný tuberkulózou, tak se své největší vášně nehodlá vzdát a i v sanatoriu si užívá každou chvíli života. Jeho temperament je však v přímém rozporu s tím, co mu nařizují lékaři ze sanatoria v čele s přísným primářem (Petr Pelzer). Majer vnese vzruch i mezi spolupacienty, kteří se nejprve účastní jeho tanečních a následně po jeho vzoru uprchnou k "lihové" léčitelce Dotáhalové (Gabriela Wilhelmová) a to i včetně jeho lásky Lydie (Barbora Kodetová). Dejdar v roli Majera předvedl neuvěřitelný herecký koncert a těžce nemocného tuberáka zahrál až mrazivě autenticky. Nemohl nezískat Českého lva, jakkoliv by si zasloužil Oscara. Z ostatních herců mu nevíce sekundovali Jana Hlaváčová v roli protivné vrchní sestry a Radek Holub jakožto umírající pacient Pardus. Svou vůbec poslední roli Majerova dědečka zde vytvořil legendární Miloš Kopecký. I přes nesporné kvality filmu v čele s Dejdarovým fenomenálním výkonem není Učitel tance příliš často reprízován a má tak rovněž místo ve výše zmíněné desítce.

Konec velkých prázdnin (1996), herec Milan Čech

Foto: © Česká televize / Pavla Černá

Druhou pětku (šestku) Dejdarových zásadních rolí tvoří seriály. Šestidílná minisérie Konec velkých prázdnin, která vznikla podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové pod taktovkou Miloslava Luthera, vypráví příběh československých emigrantů, kteří se z různých důvodů rozhodli již nežít v komunistické diktatuře a za kopečky začít nový život, což ovšem přináší mnohá úskalí. Nejsilnější je jednoznačně příběh rodiny Čechových. Zatímco herec Milan Čech představovaný Dejdarem se touží prosadit za velkou louží, jeho žena Dora (Vilma Cibulková) emigruje spíše nedobrovolně. Při riskantním přechodu přes hraniční železniční tunel to životem odnese jejich syn Petr (Dan Kopřiva). Scéna, v níž se Čech z úst primáře Lindberga (Ilja Racek) o smrti svého syna dozvídá, je vůbec tou nejemotivnější, jakou kdy Dejdar musel absolvovat, zvládnul ji však na jedničku. Z dalších postav je nejvýraznější tragikomická dvojka vykutálený kouzelník Josef Strniště (Pavel Zedníček) a koketní prodavačka Bobina Havránková (Sabina Laurinová).

Zdivočelá země (1997-2012), Antonín Maděra

Foto: © Česká televize / Pavla Černá

Vůbec nejrozsáhlejší roli věnoval Dejdarovi režisér Hynek Bočan v adaptaci románů Jiřího Stránského Zdivočelá země a Aukce. S postavou bývalého pilota RAF, následně sedláka a nakonec politického vězně Antonína Maděry prožil Dejdar čtyři série, které zachycovaly téměř půlstoletí jeho života. První série (1997) s výrazně westernovým feelingem, v níž Maděra hospodaří na statku ve Svatém Štěpánu společně se svou ženou Ilonou (Jana Hubinská), vrstevníkem Kandou (Jiří Schmitzer), pozdějším předsedou družstva Putnou (Jiří Lábus) a sedmi mladíky, kteří si po vzoru rodokapsů hrají na kovboje, zachycuje jak boje se zbývajícími nacisty, tak i s nastupujícími komunisty, ve druhé sérii (2001) sledujeme Maděru ve vězení v jáchymovských dolech, ve třetí sérii (2008) se Maděra konečně naplno věnuje svému největšímu koníčku - koním, avšak mu do toho hodí vidle sovětská okupace (a v závěru jej opět zavřou), závěrečná série (2012) jej ukazuje jako životem zlomeného muže. Zdivočelá země patří k nejsyrovějším kritikám komunistického režimu, což mimo jiné symbolizuje i cameo exprezidenta Václava Havla v roli sebe sama.

Poslední sezona (2006), hokejista Jan Krol

Foto: © Česká televize / Jan Tauber

Mezi druhou a třetí řadou Zdivočelé země natočil Bočan seriál podle scénáře Ivana Hubače, v němž opět svěřil hlavní roli Dejdarovi. Deset dílů vypráví příběh profesionálního hokejisty Jana Krola, který končí svou kariéru v NHL a vrací se do vlasti. Skončit však pro něj není vůbec lehké, jakkoliv svou kariérou doživotně zajistil. Poslední sezona je pro něj tou vůbec nejtěžší. Přestože tento seriál víceméně zapadl prachem a není příliš reprízován, byl unikátní v tom, že se do posledního dílu získal hvězdy NHL v čele s Jaromírem Jágrem. Dejdara natáčení Poslední sezony inspirovalo k založení vlastního hokejového týmu HC Olymp, který funguje dodnes a jehož členem byl mimo jiné svého času i prezident Petr Pavel.

Comeback (2008-2010), František "Ozzák" Pacovský

Foto: © TV Nova

Pro mladší diváky je zřejmě nejznámější Dejdarovou rolí svérázný prodavač CD v musicshopu František Pacovský, kterému nikdo neřekne jinak než Ozzák, v kultovním nováckém sitcomu Comeback. Ozzák je rocker a metalista tělem i duší, který nesnáší pop a denní spotřeba piv u něj dosahuje dvouciferných čísel. Tvoří tak protipól ke svému bratru Tomášovi alias Tomi Paci (Tomáš Matonoha), bývalé normalizační popové hvězdě, s nímž a jeho dcerou Ivou (Kristýna Leichtová) sdílí domácnost. Jsou tu tak proti sobě postavené dva hudební žánry, které si česká společnost hýčká jako své rodinné stříbro a které de facto představují opačnou stranu téže mince. Ozzák proto funguje jako zvláštní sociologický úkaz, jelikož paroduje ortodoxní a lehce barbarské metalisty, kteří jej však svého času pasovali za svou ikonu.

Specialisté (od 2017), major Josef Strouhal

Foto: © TV Nova

Nejmladší Dejdarova role ve výběru rovněž pochází z nováckého seriálu, konkrétně z kriminálky Specialisté, jejíž jedenáctá řada před cca týdnem odstartovala. Dejdar do seriálu naskočil až ve čtvrté sérii, kdy nahradil v hlavní roli Davida Prachaře, který hrál bývalého vrchního komisaře Vondráčka. O roli současného vedoucího Strouhala Dejdar řekl, že s ní má společný určitý stupeň workoholismu, kdy pro práci oba museli leccos obětovat. Zatím není jisté, zda jedenáctá řada Specialistů nebude tou poslední.

Exkluzivní bonus:

Simpsonovi (od 1989), Bart Simpson

Foto: © FTV Prima

Dejdar má vedle filmových a televizních rolí na kontě i jednu významnou dabingovou roli, se kterou je již přes třicet let spojen. Tou není nikdo jiný než nestarší dítě ze "žluté rodinky" Simpsonových, roztomilý rošťák Bart Simpson. Stejně jako Jiří Lábus je spojen s jeho matkou Marge, ani Barta si u nás nikdo nedokáže představit bez Dejdarova hlasu a především velmi specifického smíchu. Oproti tomu Homer a Lisa byli již přeobsazeni, Vlastimila Bedrnu nahradil ještě pár let před smrtí Vlastimil Zavřel a principálku Divadla Spejbla a Hurvínka Helenu Štáchovou, která zemřela v roce 2017, vystřídala Ivana Korolová.

Tento článek vychází zároveň na webu Kritiky.cz.

Zdroj: Wikipedie, ČSFD, Nova.cz

Foto: © Elena Horálková / Český rozhlas (titulní foto), dále viz. popisky fotografií