Clean 2010's: 2011 - Amy odchází, Adele přichází

21.04.2024

Před měsícem začal již třetí seriál na mém blogu, ve kterém se rok po roce probíráme dekádou nedávno minulou - desátými léty. Druhý díl nás přenese do roku, ve kterém došlo k takovým tragédiím, jakým byla kauza Breivik, v níž Nor Anders Behring Breivik zastřelil 69 lidí a spáchal bombový útok na vládní budovu v Oslu, nebo letecká havárie u ruského města Jaroslavl, při níž zahynuli čeští hokejisté Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek a Slovák Pavol Demitra. Celý rok lemovaly odchody dvou významných osobností české politiky a někdejšího antikomunistického disentu. Začátkem roku nás opustil bývalý ministr zahraničí a významný diplomat Jiří Dienstbier a těsně před Vánocemi jej na věčnost následovala vůbec největší tuzemská novodobá osobnost, jíž nám záviděl celý svět - první prezident ČR Václav Havel. A i světová hudební scéna v roce 2011 pohlédla do tváře smrti.

23. července byla svým bodyguardem ve svém domě v Londýně nalezena mrtvá sedmadvacetiletá britská zpěvačka Amy Winehouse. Po tříměsíčním pátrání určil koroner, že příčinou smrti byla otrava alkoholem spojená s bulimií, kterou zpěvačka trpěla od patnácti let. A vzhledem k tomu, že byla již v minulosti závislá na drogách, nebylo její zařazení do Klubu 27 bohužel velkým překvapením. I přes krátký život i hudební kariéru je Amy považována za Janis Jopiln své generace, jelikož její vliv na britskou hubení scénu a zejména na ostrovní ženský pop, do kterého vrátila prvky soulu a jazzu, byl nepopiratelný.

Jednou ze zpěvaček, kterým Amy otevřela dveře do nejvyšších pater popu, je i Angličanka Adele Laurie Blue Adkins, kterou však celý svět zná pouze pod jejím křestním jménem. Adele debutovala již v roce 2008 s albem 19, které si minimálně v Británii vedlo výborně a zpěvačka získala i Brit Awards a Grammy pro nejlepšího nového umělce. Avšak až druhé album 21 z ní udělalo celosvětovou megastar, stalo se nejprodávanějším albem 21. století a vzešly z něj tři megahity, energická vypalovačka Rolling In The Deep, tesknivá balada Someone Like You a skvěle gradující Set Fire To The Rain. Kombinací fantastického hlasu, "zaprášeného" retro zvuku a textů převážně do nešťastné lásce, kterými se trefovala do noty zejména ženám 30+, Adele vrátila na scénu adult pop, jakkoliv trochu jiný (více britský) než jaký v devadesátkách prezentovaly zaoceánské velkohlasé divy jako Whitney Houston, Mariah Carey nebo Celine Dion. 

Energická Britka Jessie J s hity Price Tag a Domino ovládla raně desítkové hitparády.

Objevem roku mezi zpěvačkami však byla jiná talentovaná Britka. Vítězka soutěže BBC Sound Of 2011 Jessica Ellen Cornish alias Jessie J se svým přidrzlým projevem nemohla od usedlé Adele více lišit, spíš by se dala považovat za mladší britskou obdobu americké Pink, kterou připomínala nejen žánrově (mix pop-rocku, electropopu a R&B), ale především kombinací nakřáplého hlasu, energického projevu a explicitních textů. Megahitům Price Tag a Domino ze zpěvaččina debutového alba Who You Are se tehdy vskutku nedalo utéct. V následujících letech však Jessie J měla už jen dva výraznější hitparádové zářezy, tercet Bang Bang (2014) s popovou princeznou Arianou Grande a rapperkou Nicky Minaj a filmovou baladu Flashlight (2015) z hudební komedie Pitch Perfect 2 a poté se z předních příček vytratila.

Největší objev mezi muži se v následujících letech stal vůbec nejúspěšnějším evropským zpěvákem světa. Zrzavý písničkář z anglického Halifaxu Ed Sheeran, který začínal jako busker neboli pouliční hráč, debutoval v roce 2011 s albem + (matematické názvy zachoval i na dalších řadovkách), které obsahovalo hity The A Team a Lego House. Na absolutní vrchol však dosáhl až s druhotinou x (2014).

Začátek desátých let znamenal obecně návrat teen popu a Britské ostrovy nebyly výjimkou, jelikož ze soutěže X Factor vzešly hned dvě megaúspěšné formace, které byly vytvořeny z vypadlíků v bootcampu, pročež svým vznikem připomínaly devadesátkové bandy. V našlapané sedmé řadě na podzim roku 2010 skončil na třetím místě chlapecký kvintet One Direction, který se následně rozpoutal novou teenagerskou mánii. O rok později poprvé v historii britského X Factoru zvítězila skupina, dívčí kvartet Little Mix. O této vlně, která zejména boybandy vrátila do hitparád, si podrobně řekneme příště.

Poslední britský zářez v tomto dílu uděláme naopak u etablované kapely. Londýnští Coldplay už celou dekádu platili za obrovský fenomén. Zatímco však jejich první tři alba se nesla na vlně melancholického post-britpopu a čtvrté album Viva la Vida or Death and All His Friends (2008) bylo vyloženě experimentální, na pátém albu Mylo Xyloto v čele s megahitem Paradise přinesli Chris Martin a spol víceméně čistý pop šmrncnutý elektronikou. Na jednu stranu to byl logický krok, jelikož na předchozím uměleckém albu měl funkci trojského koně titulní gigahit Viva La Vida, který o tři roky dříve jako první singl kapely pokořil zároveň britský i americký singlový žebříček, pročež se pánové snažili na jeho úspěch navázat. Na druhou stranu však mnozí fanoušci tvrdili, že Coldplay zahodili svou osobitost. Od té doby tak Coldplay střídají popová a experimentální alba, aby uspokojili oba fanouškovské tábory.    

Transformace Coldplay v čistě popovou kapelu šokovala nejednoho fanouška. 

Na vrcholky hitparád se po méně úspěšném období z pozdních nulek vrátili kalifornští Maroon 5, k čemuž jim dopomohl taneční megahit Moves Like Jagger, který nazpívali jako duet s Christinou Aguilerou, s níž se frontman Adam Levine setkal v první řadě americké verze nové soutěže The Voice, v níž oba působili jako koučové. Na tanečnější rytmus vsadili na svém jubilejním desátém albu I'm With You i jejich krajani, legendární Red Hot Chili Peppers s novým kytaristou Joshem Klinghofferem, u nichž se však nový styl z komerčního hlediska ukázal jako slepá ulice, jelikož se pro něj těžko hledala cílovka, pročež Redhoty po jejich zlaté éře čekal ústup ze slávy (jejich diskografii jsem podrobně rozebíral zde).

Čím dál tím častější byl průnik tanečního základu a rapu. Po Flo Ridovi, Pitbullovi a transformovaných Black Eyed Peas se v tomto stylu zrodilo kalifornské duo LMFAO, které ovládalo taneční parkety s tanečními hymnami Party Rock Anthem a Sexy And I Know It z jejich druhého alba Sorry For Party Rocking. O rok později se však tato extravagantní dvojka rozpadla, přičemž jejich polovinu, rappera Redfoo jsme následující dva roky mohli vidět v porotě australského X Factoru. Výraznější pozornost medií si začala získávat i jedna z nejúspěšnějších ženských rapperek, excentrická Nicki Minaj, která na jaře 2011 měla první větší hit Super Bass, na nějž  o rok později navázala megahitem Starships.

Rap v moderním hávu si perfektně vedl i na Slovensku. Jeho průkopníkem byl zakládající člen hiphopového tria Kontrafakt Patrik Vrbovský, známý jako kontroverzní rapper Rytmus, který se na sólovou dráhu vydal již v roce 2006 s debutem Bengoro, slovenský i český rádiový éter ovládl duetem Príbeh s R&B zpěvačkou Tinou a druhotina Kral (2009) šokovala hitem Zlatokopky, v jehož videoklipu si zahrála Agáta Hanychová. Třetí album Fenomén vydané koncem roku 2011 se stalo třikrát platinovým na Slovensku a platinovým v Česku. Ještě před jeho vydáním však v témže roce bodoval hostingem u DJe Mad Skilla v taneční hitovce Technotronic Flow a mimoalbovým přisprostlým singlem Je*e. Rytmusův mediální obraz je postaven především na kontroverzi, vulgaritách a machistickém vystupování, přesto se však vždy jednalo o talentovaného muzikanta, který v našich končinách udává moderní trendy. V té době mu však již začala růst konkurence, kterou na slovenské scéně představovali zejména charismatický Michal Dušička alias Majk Spirit, Rytmusův kolega z Kontrafaktu Michal Straka alias Ego a sympatický medvídek Koloman Magyary alias Kali. Z Česka se  Rytmusovým největším vyzyvatelem a trendsetterem zároveň stal finalista první federální SuperStar (2009), čokoládový Ben Cristovao.

Rytmus je králem kontroverzí, o čemž se mohli přesvědčit i superfinalisté druhé federální SuperStar  Lukáš Adamec a Gabriela Gunčíková.

Rytmus však v roce 2011 nepoutal pozornost pouze vlastní tvorbou, ale i porotcováním ve druhé federální SuperStar. Tento ročník patřil k talentově nejsilnějším, čehož byla důkazem finálová dvojka. Košický rocker Lukáš Adamec byl jedním z nejvšestrannějších mužských zpěváků, kteří kdy našimi talent shows prošli, a rocková bohyně Gabriela Gunčíková patřila k vůbec největších supertaletů nejen z talentovek, ale na tuzemské scéně komplexně. Pro mnohé překvapivě zvítězil Adamec, přestože porota, sázkaři a většina veřejnosti jednoznačně favorizovali Gunčíkovou. Kontroverze nevyvolával jen Rytmus, ale i rastaman Michal Šeps, který skončil před branami finále a byl tak vůbec nejvýše umístěným rebelujícím showmanem v historii těchto soutěží. I z tohoto ročníku vzešli soutěžící, kteří se následně etablovali v showbyznysu jako například někdejší miláček nezletilých dívek a dnes písničkář Martin Harich nebo vůbec největší překvapení v posoutěžní kariéře, exotická kráska Celeste Buckingham.

Česká scéna byla oproti té slovenské tradičně konzervativnější a k výrazným změnám na ní nedocházelo. Snad jen Tomáš Klus vystoupil na vrchol popularity díky třetímu albu Racek, jehož název i některé písně (včetně pilotního singlu Nina) byly inspirovány stejnojmennou divadelní hrou A. P. Čechova a obsahovalo mimo jiné i politický protestsong Pánubohudooken. V následujícím roce Klus triumfoval v Českém slavíku, v němž po čtrnácti letech sesadil z trůnu Karla Gotta (avšak pouze na rok).

Před Vánocemi došlo na jednoznačně nejpřekvapivější comeback v historii české pop music. Na scénu se totiž zcela nečekaně vrátil Václav Neckář. Tohoto legendárního zpěváka a herce o devět let dříve postihla mrtvice, pročež se musel znovu učit mluvit. O jeho návrat do záře reflektorů se postarala pražská alternativní kapela Umakart, která jej přizvala do vánočního megahitu Půlnoční, který mimo jiné zazněl v poloanimovaném filmu Alois Nebel. Byl to v podstatě podobný případ, jako když se na přelomu milénia legendy jako Tom Jones nebo Carlos Santana spojovali s muzikanty o generaci až dvě mladšími. Když Neckář vystoupil s Půlnoční na slavičím ceremoniálu, celý sál mu ve stoje aplaudoval.  

Comeback Václava Neckáře nečekal nikdo, megahit Půlnoční s kapelou Umakart je však majstrštyk.

Hity roku 2011:

Adele - Rolling In The Deep

Adele - Set Fire To The Rain

Adele - Someone Like You

Anna K - Píseň o slzách

Aura Dione - Geromino

Avicii - Levels

Monika Bagárová - Tanečnice

Monika Bagárová - Ve dvou

Beyoncé - Best Thing I Never Had

Beyoncé - Love On Top 

Beyoncé - Run The World (Girls)

Birdy - People Help The People

Birdy - Skinny Love

Black Eyed Peas - Just Can't Get Enough

Kelly Clarkson - Mr. Know It All

Coldplay - Every Teardrop Is A Waterfall

Coldplay - Paradise

Ben Cristovao & Monika Bagárová - Chci

Ben Cristovao - Mimozemšťanka

Taio Cruz feat. Flo Rida - Hangover 

Čechomor - Místečko

Michal David - Čas vítězství

Debbi - La, La 

Jason Derulo - Don't Wanna Go Home

Jason Derulo - IT Girl

DJ Antoine vs. Timati feat. Kalenna - Welcome To St. Tropez

Example - Changed The Way You Kiss Me

Ewa Farna - Sama sobě 

Flo Rida - Good Feeling

Foster The People - Pumped Up Kicks

Gipsy.cz - Desperado

Selena Gomez & The Scene - Love You Like A Love Song

Gotye feat. Kimbra - Somebody That I Used To Know

David Guetta feat. Sia - Titanium

David Guetta feat. Usher - Without You

Gabriela Gunčíková - Zůstanu napořád

Martin Harich - Nezvestná 

Michal Hrůza & Aneta Langerová - Plamen

Chinaski - Duše z gumy

Jessie J - Domino

Jessie J feat. B.o.B. - Price Tag

Jessie J - Who You Are

Kabát - Ebenovy hole

Kabát - Schody

Tereza Kerndlová - Přísahám

Tomáš Klus - Nina

Petr Kolář - Navzdory hříchům

Alžběta Kolečkářová - Andělskej flám

Alžběta Kolečkářová - Jak silná mám tu stát

Markéta Konvičková - Cizí světy

Kristína - Pri oltári

Kryštof & Xindl X - DigiHrách

Kryštof - Střepy

Lady Gaga - Born This Way

Lady Gaga - Edge Of Glory

Lady Gaga - You And I

Lana Del Rey - Video Games

Avril Lavigne - Smile

Avril Lavigne - What The Hell

Avril Lavigne - Wish You Were Here

Little Mix - Cannonball     

LMFAO - Party Rock Anthem 

LMFAO - Sexy And I Know It

Jennifer Lopez feat. Pitbull - On The Floor

Olga Lounová - Gynekolog amatér

Demi Lovato - Skyscraper

Lucenzo feat. Don Omar - Danza Kuduro

Mad Skill feat. Rytmus - Technotronic Flow

Majk Spirit - Hip-Hop

Mandrage - Františkovy lázně

Mandrage - Šrouby a matice

Maroon 5 feat. Christina Aguilera - Moves Like Jagger

 Bruno Mars - It Will Rain

Bruno Mars - Marry You

Bruno Mars - Runaway Baby

Bruno Mars - The Lazy Song

Milk & Sugar vs Vaya Con Dios - Hey (Nah Nah Nah)

Nicki Minaj - Super Bass 

Mista - Rock It (Untitled)

James Morrison - I Won't Let You Go 

Olly Murs feat. Rizzle Kicks - Heart Skips A Beat    

Václav Neckář & Umakart - Půlnoční

Nickelback - When We Stand Together

Nightwork - Andělská dívka

One Direction - What Makes You Beautiful

Christina Perri - A Thousand Years

Christina Perri - Jar Of Hearts

Katy Perry feat. Kayne West - E.T.

Katy Perry - Last Friday Night (T.G.I.F.)

Katy Perry - The One That Got Away

Pink - F**kin' Perfect

Pibull Feat. Ne-Yo, Afropjack & Nayer - Give Me Everything

Profesor Green feat. Emeli Sandé - Read All About It

Red Hot Chili Peppers - The Adventures of Rain Dance Maggie

Rihanna - California King Bed

Rihanna - Man Down

Rihanna - S&M

Rihanna feat. Calvin Harris - We Found Love

Marlon Roudette - New Age

Dara Rolins feat. Tomi Popovič - Nebo peklo raj

Roxette - She's Got Nothing On (But The Radio)

Rytmus - Nehľadám

Rytmus - Je*e 

Ed Sheeran - Lego House

Ed Sheeran - The A Team 

Snoop Dogg Vs. David Guetta - Sweat

Britney Spears - Criminal

Britney Spears - Hold It Against Me

Britney Spears - Till The World Ends

Alexandra Stan - Mr. Saxobeat

Sunrise Avenue - Hollywood Hills

Verona - Hey Boy

Tina feat. Ego - SEXXXY

Tina - Si sám

Lucie Vondráčková & Michal David - Byla to láska

The Wanted - Glad You Came

Zdroj: Wikipedie, Youtube; Foto: Universal Music, Sony Music, TV Nova, Supraphon