Top 10 nejkrásnějších slovenských hereček všech dob

04.10.2023

Naši "bratia" Slováci jsou teď ve všech médiích skloňováni v souvislosti s volbami. Můj blog je však apolitický (s výjimkou připomínek událostí v seriálech Sweet 90's a Dirty 2000's), proto se k našim východním sousedům podíváme po kulturní stránce a v tomto měsíci hned dvakrát. Ještě před tím, než si představíme desítku videoklipů slovenských zpěvaček za poslední dekádu, tak navážu na článek, který vyšel přesně před rokem a do nějž jsem vybral desítku (podle mě) nejkrásnějších českých hereček od první republiky až po současnost. Stejným způsobem jsem se podíval na zoubek i slovenským herečkám, jakkoliv jejich časové rozpětí není tak široké (slovenské prvorepublikové hvězdy příliš neznáme). I tak však nejstarší a nejmladší herečku v mém výběru od sebe dělí více než půlstoletí. Slovenky jsou obecně krásné ženy a herečky nejsou výjimkou, proto výběr mezi nimi nebyl vůbec lehký. Jak tedy desítka nejkrásnějších slovenských hereček podle DJ Vlada vypadá?

Magda Vašáryová

(*26.8.1948) 

Nejstarší herečka, kterou ve výběru máme, patří k vůbec nejznámějším slovenským herečkám v Česku. Debutovala již v šestnácti letech v dětském filmu Senzi mama (1964) Vladislava Pavloviče, v němž svým vyzrálým hereckým výkonem velmi překvapila. O její průlom se však podepsal legendární režisér František Vláčil, který ji obsadil do hlavní role historicko-poetického eposu Markéta Lazarová (1967), adaptace stejnojmenného románu Vladislava Vančury. Jeden z nejlepších českých filmů všech dob tak udělal z Vašáryové hvězdu první velikosti. Velké ženské role ztvárňovala jak v uměleckých filmech Juraje Jakubiska (Zbehovia a pútníci, Vtáčkovia, siroty a blázni), tak v pohádkách a fantasy (Na kometě, Radúz a Mahulena, Princ Bajaja), komediích (Hry lásky šálivé) i životopisných filmech (..a pozdravuji vlaštovky). Do srdcí diváků se vůbec nejvíc zapsala jako rozpustilá Maryška, manželka sládka nymburského pivovaru Francina (Jiří Schmitzer), jemuž společně se svérázným strýcem Pepinem (Jaromír Hanzlík) svými potrhlými nápady působí starosti, v poetické komedii Jiřího Menzela Postřižiny (1980), natočené na motivy stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, jehož maminky byla Maryška alter egem. Po sametové revoluci se Vašáryová dala na politiku, když přijala nabídku prezidenta Václava Havla na post velvyslankyně v Rakousku, přičemž sama v roce 1999 neúspěšně kandidovala na prezidentku Slovenska. Její absenci na porevolučním stříbrném plátně vyvažuje její starší sestra Emília, hojně obsazovaná zejména ve filmech Jana Hřebejka. Manželem Vašáryové byl vynikající herec a komik Milan Lasica (+81). Vašáryová svým talentem a charismatem vždy dalece přesahovala škatulku tradičního sex-symbolu, pročež ji s klidným svědomím můžeme označit za slovenský protějšek Libuše Šafránkové. 

Adriana Tarábková (dnes Romanová)

(*28.5.1966)

"Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná...", tyto verše recitoval Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) své druhé lásce, sestře žákyni, které přezdíval Jeskyňka, ve druhém dílu básnické hexalogie Jak básníci přicházejí o iluze (1984), o kterém jsem psal nejen vloni v básnickém speciálu, ale před měsícem jsem jej zařadil i do dvacítky českých školních filmů. Představitelka Jeskyňky, tehdy jen čerstvě plnoletá Tarábková nebyla vystudovaná herečka, studovala stavební průmyslovku a zároveň paradoxně působila jako modelka. Jejích fotografií v časopisu si všimnul režisér Miroslav Luther, který ji obsadil do hlavní role pyšné princezny Anny v pohádce Král Drozdí brada (1984) po bok dívčího idolu Lukáše Vaculíka. Následně ji Luther doporučil otci Básníků Dušanu Kleinovi a její životní role tak byla na světě. Následně se pokoušela o přijímačky na bratislavskou VŠMU, které však nedopadly úspěšně, proto se po maturitě vydala jiným směrem a vystudovala obor ekonomické řízení na Slovenské vysoké škole technické. V době studia se ještě objevovala v epizodních rolích, po škole však pověsila herectví na hřebík a dala se společně s manželem na podnikání. Jako svou filmovou labutí píseň si zopakovala Jeskyňku ve čtvrtém dílu Konec básníků v Čechách (1993). Přestože je Tarábková "herečkou jedné role", místo v této desítce jí dle mého náleží oprávněně, jelikož půvabu měla jako nejméně stydlivá "Šafránek girl" na rozdávání.

Barbora Bobuľová

(*29.4.1974)  

Stejnou nálepku jako Tarábková má u tuzemských diváků i tato rodačka z Martina, u níž je však značně nespravedlivá. Pro našince zůstane už navždy princeznou Pavlínkou z pohádky Nesmrtelná teta (1993), avšak hlavní těžiště její herecké práce je v italském filmu. Ještě před tím, než v roce 1995 natrvalo odešla do Itálie, tak kromě výše zmíněné pohádky měla na kontě několik slovenských televizních inscenací, romantické drama Vlakári (1988) a v neposlední řadě i svou finální roli v českém filmu, mladou jazzovou zpěvačku Zuzanu, která má rodiče v koncentračním táboře, v adaptaci povídky Josefa Škvoreckého Eine kleine Jazzmusik (1996). V Itálii debutovala ve filmu Princ Hamburg, který byl v roce 1997 italským reprezentantem na filmovém festivalu v Cannes. Cenu Donatellův David za nejlepší herečku vyhrála v roce 2005 za film Cuore Sacro (Sacred Heart). O tři roky později si zahrála ikonickou módní návrhářku Coco Chanel ve stejnojmenném životopisném televizním filmu. Je tedy hodně krátkozraké tuto něžnou blondýnku s nádhernýma očima spojovat jen s jednou rolí, jelikož se jedná o herečku evropského formátu, o čemž její úspěch v italském filmu jen svědčí. V zatím posledním ročníku SuperStar z roku 2021 soutěžila mimo jiné i neteř Bobuľové z druhého kolene (tzn. dcera jejího bratrance) Henrieta Bobuľová.

Zuzana Norisová

(*24.1.1979)   

Filmový muzikál Rebelové jsem letos zmiňoval již dvakrát, poprvé v seriálu Dirty 2000's a podruhé ve výše zmíněné dvacítce školních filmů. Hlavní roli krásné maturantky Terezy, která v létě roku 1968 prožívá lásku s vojenským zběhem Šimonem (Jan Révai), svěřil režisér Filip Renč půvabné rodačce z Malacek, která se českému publiku poprvé představila o tři roky dříve v české verzi muzikálu Pomáda, kde ztvárnila roli Sandy. Avšak teprve Rebelové udělali z Norisové idol mnoha chlapců a mužů (včetně zpěváka a herce Davida Krause, který ji dokonce věnoval píseň Zuzana). Další  velkou roli ji přinesl o tři roky později režisér Viktor Polesný v adaptaci románu Vladimíra Párala Milenci a vrazi. Norisovou můžeme často vídat i seriálech, v jejichž čele stojí mysteriózní Strážce duší, v němž její hrdinku pronásledovaly tajemné vize. Další seriály, v nichž Norisová hrála, pochází produkcí různých televizí od ČT (Život a doba soudce A.K.), přes Novu (Soukromé pasti, Dokonalý svět), Primu (Přešlapy, Letiště, druhá série Vinařů) až po slovenskou Markízy (Bouřlivé víno, Milenky) a JOJ (Panelák, Prázdniny). Zúčastnila se i televizních soutěží, konkrétně třetí řady StarDance (2008), v níž skončila druhá za Danou Batulkovou, a šesté řady show Tvoje Tvář má známý hlas (2019). S Vašáryovou ji spojuje fakt, že má rovněž starší sestru herečku, s níž se mimo jiné setkala i v Rebelech, kde Soňa Norisová hrála její nevlastní matku.

Andrea Růžičková (dříve Kerestéšová)

(*21.7.1984)

V polovině nultých let vrcholila v Česku mánie teenagerských komedií, kterou v roce 2004 odstartovali populární Snowboarďáci Karla Janáka. Tentýž režisér přišel o dva roky později se svou druhotinou Rafťáci, která se místo hor odehrávala na vodě, avšak v hlavních rolích opět vsadil na Vojtěcha Kotka a Jiřího Mádla. Zatímco však ve Snowboarďácích jim partnerkami byly provařené Lucie Vondráčková a Barbora Seidlová (a modelka Martina Klírová), v Rafťácích vsadil Janák na nové objevy a dívčí raft vedený potrhlým instruktorem Bořkem (Oldřich Navrátil) byl plný budoucích hvězd, jakými jsou Tereza Voříšková (dnes Ramba), Eliška Křenková, Veronika (Khek) Kubařová, Radka Pavlovčinová a v neposlední řadě i okatá Slovenka Andrea Kerestéšová, která představovala krasavici Kláru, do níž se zakoukal Mádlův hrdina Filip Kaštan. Životní roli však Kerestéšové přinesl v roce 2009 populární retro-seriál Vyprávěj, v němž si zahrála hlavní ženskou hrdinku Evu Dvořákovou (rozenou Martinákovou), která ji u českých diváků přinesla takovou popularitu, že se natrvalo přestěhovala do Česka, kde později potkala i svého životního partnera, hudebníka Mikoláše Růžičku ze skupiny Republic Of Two. Další výraznou rolí byla "andělská mrcha" Simona Škovránková, která rozhádala bratry Rohanovy (Ondřej Vetchý, Jiří Langmajer) v kontroverzním dramatu Všiváci (2014), které jsem vloni zařadil do desítky nedoceněných porevolučních filmů. Mohli jsme jí vídat častokrát i v reklamách a hudebních videoklipech.

Gabriela Marcinková

(*2.4.1988)

Druhou herečkou ve výběru, která se prosadila v zahraničí, je tato půvabná brunetka původem z Prešova. Konkrétně se jedná o dva koprodukční filmy, britsko-rakousko-francouzsko-brazilské romantické drama 306 (2011) a dánsko-německý akční thriller Move On (2011). Největší tuzemskou filmovou rolí Marcinkové byla rozhodně mladá sochařka Zuzana, která se společně se svým partnerem programátorem Andrejem (Vojtěch Dyk) nastěhuje do inteligentního domu, který testuje firma, pro níž Andrej pracuje, avšak tento dům se postupně stává její noční můrou, v mysteriózním thrilleru Karla Janáka Důvěrný nepřítel (2018). Nejvíce diváků ji však zná ze seriálů a to jak čistě slovenských (Horúca krv, Tajné životy, Kuchyňa, Pán profesor), tak koprodukčních česko-sloveských (Kriminálka Staré město, Doktor Martin, Strážmistr Topinka). Jejího půvabu si všimla i americká stránka TC Candler, která vydává prestižní žebříček nejkrásnějších žen světa, v němž se Marcinková umístila na osmdesátém místě.

Judit Pecháček (dříve Bárdos)

(*12.5.1988)

Jen o měsíc mladší než Marcinková je slovenská herečka maďarského původu, která je českým divákům celkově známější. Nejvíce ji proslavila role mladé sprinterky Anny, kterou její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) připravují na olympijské hry, pročež jsou jí bez jejího vědomí aplikována anabolika na zvýšení výkonnosti, ve sportovním retro-dramatu Fair Play (2014). Z její filmografie dále stojí za zmínku válečné drama V tichu (2014), pohádky Láska na vlásku (2014) a Čertí brko (2018), smutná komedie Chata na prodej (2018) a životopisné drama Poslední závod (2022). Stejně jako většina ostatních hereček z této desítky Bárdos hrála často v seriálech (Tajné životy, Svět pod hlavou, Místo zločinu České Budějovice), ale zároveň se objevila i v několika oceňovaných minisériích (Bohéma, Herec, Král Šumavy: Fantom temného kraje). V létě 2022 se provdala za kameramana a herce Miroslava Pecháčka, jehož příjmení od té doby nosí.

Kristína Svarinská

(*14.5.1989)

Do velké trojky nejobsazovanějších slovenských hereček v českém filmu společně se zrzkami Taťánou Pauhofovou a Vicou Kerekes patří éterická kráska z Bratislavy, která se před kamerou poprvé objevila ve třinácti letech ve slovenském dramatu Déšť padá na naše duše. O rok později jsme ji mohli vidět v koprodukčním psychologickém filmu Nevěrné hry, které byly její první vstupenkou do českého filmu, ve kterém se v následujících dekádách objevovala převážně v komediích (Deset pravidel jak sbalit holku, Bezva ženská na krku, Teroristka, Srdce na dlani), ale také v pohádkách (Sedmero krkavců, Nejlepší přítel) a válečných dramatech (Collete, V tichu). Ani Svarinská se nevyhnula účinkování v seriálech od slovenské verze Ordinace v růžové zahradě přes další projekty Markízy (Milenky, Sestričky) až po druhou řadu komediálního seriálu Osada. Hned dvakrát se zúčastnila i tanečních soutěží na konkurenčních televizích. Nejprve v roce 2010 se umístila pátá v jediném ročníku jojkářské Showdance a o 12 let později skončila jen o místo níž v  sedmé řadě markízácké Let's Dance.

Mária Bartalos (dříve Havranová)

(*22.6.1994)

Přestože se obě výše zmíněné zrzky do desítky nevešly, jednu zástupkyni tu majitelky ohnivých vlasů  přece jen mají. Rodačka z Čajkova, obce v Nitranském kraji, ve svých začátcích objevovala nejen v seriálech (Panelák, Aféry), ale i v krátkometrážních studentských filmech (Stela, Vox Populi, Balada o Šimonovi a Tereze). O její průlom se však v roce  2015 postaral markízácký seriál Kukučka, v němž vytvořila hlavní roli vášnivé Táni Jablonské. Následovali populární Oteckovia, v nichž ztvárnila mladou vychovatelku Lindu Mackovou, a kriminálka Inspektor Max, v němž jsme ji mohli vidět jako dceru titulního hrdiny (Juraj Kukura). Ve filmu se tak často neobjevuje, výjimkami jsou pouze hudební film Backstage (2018), mysteriózní thriller Trhlina (2019) a hořká komedie Na střeše (2019) Jiřího Mádla. Věnuje se rovněž divadlu, od roku 2017 je členkou  Radošinského naivního divadla a hostovala také ve Slovenském národním divadle. V roce 2018 se provdala za akrobata Adriána Bartalose, s nímž má dva syny Noela a Jonatána. Krátce po svatbě zářila ve čtvrté řadě show Tvoja tvár znie povedome, z níž si odnesla stříbro.

Zuzana Kraváriková

(*1.1.2001)

Beńjamínek desítky a jediná zástupkyně generace Z s krásným datem narození má s Bartalos společné hned dva projekty, které ji proslavily: Oteckovia, v nichž ztvárnila přidrzlou Dorku Šípkovou, (ex)přítelkyni jednoho z hlavních dětských hrdinů Lukyho Bielika (Oliver Oswald), a slovenská Tvář, v jejíž páté řadě byla nejmladší soutěžící a skončila na šestém místě. Ve filmu má zatím jediný zářez, koprodukční komedii Indián (2022), v níž hrála matku hlavního hrdiny (Karel Roden) zamlada, která prožila románek s indiánským náčelníkem. Jednu dobu byla rovněž velmi aktivní na Youtube pod pseudonymem Zana.

Zdroj: Wikipedie, ČSFD; Foto: Filmové studio Barrandov, Bonton, Bontonfilm, iDnes.cz, TV Markíza, actorsmap.cz, Facebook Márie Bartalos, slovakwoman.sk